Hudebník Michal Hrůza si zažil svoje. V mládí byl terčem šikany, když studoval čtyři roky na vojenském gymnáziu. Přiznal, že to období bylo šílené.
I když si během studia zažil asi nejhorší léta života, ničeho podle svých slov nelituje. „I špatná zkušenost je ve finále dobrá zkušenost, pokud si umíme vzít to dobré i ze špatných prožitků,“ přiznal Michal pro CNN Prima NEWS.
V té době nikdo nechodil k terapeutovi
Terapeuti v té době nebyli oblíbení. „Kdo tenkrát chodil k terapeutovi, byl blázen. Dnes je tomu spíš opačně,“ říká s úsměvem zpěvák. Hrůza maturoval v roce 1989. Na tu dobu zavzpomínal: „Pamatuji si, že bylo 17. listopadu a v Praze měla proběhnout demonstrace. Lidi se mě ptali, zda také půjdu, ale já jsem měl strach.“
„Bál jsem se, že tam budou zase nějací bolševický komunisti a zas mě někam zavřou.“ Nakonec na demonstraci nedorazil. „Zkušenost ze čtyřletého vojenského lágru vyústila v to, že jsem řekl, že nepojedu.“
Na vojenskou školu se přitom Michal dostal náhodou. Měl i možnost pokračovat na vysoké škole, ale odmítl. Když mu bylo 13 nebo 14 let, přišla mu vojenská škola jako dobrý nápad. „V té době chodili po základních školách různí náboráři, kteří se snažili takové ty nezbedy dostat do vojenských škol a já jsem byl v takové situaci, že jsem chtěl zkusit přijímačky.“
Škola ho nebavila, pak se přidala i šikana
Studium nejdříve bral jako dobrodružství, ale po pár týdnech poznal, že to není tak jednoduché. Škola ho nebavila, do toho se k tomu přidala ještě šikana. Ta ale nepřicházela ze strany spolužáků.
„Ta paradoxně začala ze strany velitelů. Když jsme například přišli z vyučování, tak jsme měli rozházené postele, skříňky, všechno,“ řekl několik příkladů Hrůza. Domů je ze školy pouštěli vždy jednou za dva měsíce. Ještě předtím byli studenti podrobeni kontrole.
„Velitel si však schválně dával načas tak, abychom nestihli doběhnout vlak.“ V té době Michal chodil do hudebního kroužku, který ho ochránil před možnou smrtí. „S kluky jsme hráli v začínající metalové kapele, a já se tam dokonce naučil hrát na kytaru. V tom prostředí to bylo ještě umocněnější.“
Michal Hrůza byl u založení kapely Ready Kirken. Ještě dnes se se spolužáky ze školy vídá. „Stále se máme rádi, tam nás to dalo dohromady,“ ukončil své vyprávění zpěvák, který toho má už hodně za sebou.
Zdroj: CNN Prima NEWS
Autor: Raina Tomanová