Každá desátá žena v České republice pije alkohol rizikovým způsobem. Celkem 13,5 % dospělých žen podle České průmyslové zdravotní pojišťovny denně vypije více alkoholu, než je odborníky doporučovaná denní dávka. 5 % z nich dokonce tuto dávku překročí až o polovinu.
Před několika dny u nás odstartoval další ročník akce Suchej únor. Měsícem bez alkoholu se odborníci pokouší zamezit rizikovému pití. K tomu u nás dochází u více než 1,5 milionu lidí. To znamená, že rizikově u nás pije alkohol zhruba každý sedmý člověk.
„V ČR je stále nadměrná spotřeba alkoholu. Více než 1,5 milionu lidí v České republice má nakročeno k rizikové konzumaci alkoholu a téměř šest procent celkové úmrtnosti v Česku jde na vrub alkoholu,“ cituje server iDNES slova ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.
Muži vedou ve spotřebě
Jak ukazují průzkumy, ve velké většině mají na rizikovém pití podíl ženy. Přitom co se spotřeby týče, vedou podle odborníků spíše muži. „Z pohledu současnosti je to tak, že stále ještě více pijí muži, ale ženy pijí více rizikově,“ uvádí v rozhovoru pro iRozhlas adiktolog VFN v Praze Petr Popov.
Za rizikové pití se podle jeho slov označuje denní konzumace více než dvaceti gramů etylalkoholu u žen a čtyřiceti gramů etylalkoholu u mužů. To je pro představu zhruba jeden a půl piva u žen a dvě až čtyři piva u mužů.
Podléhají pití alkoholu o samotě
Průzkumy v roce 2010 podle serveru Maminka ukázaly, že celá pětina z žen, které mají problémy s alkoholem, začala pít na mateřské dovolené. Ředitelka pražského Centra Alma Kateřina Halfarová pak o tři roky později uvedla, že ženy pijí především o samotě.
Alkoholu podléhají podle jejích slov především kvůli vztahům. „Když to zjednoduším, ženská závislost na alkoholu je velmi často způsobena vztahovými problémy, ať už vztahem k sobě, k partnerovi, manželovi nebo dětem, a mužská závislost může být výkonová, nebo sociálně podmíněná. Muži chodí do společnosti mužů, pijí alkohol ve společnosti, žena častěji pije sama doma,“ objasnila pro iDNES.
Ačkoli jde o slova z roku 2013, ani po deseti letech se v tomto ohledu nic nezměnilo. V roce 2018 pila rizikově každá 10. žena, uvádí Lidovky. „Nárůst lidí, kteří jsou závislí na alkoholu, je mezi lety 2012 a 2021 výrazně vyšší u žen,“ uvedl k tématu dále Popov.
Zdroj: Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, iRozhlas, Přehledně24, iDNES, Maminka, Lidovky
Autor: Šárka Cvrkalová