Prezidentská kancelář se předčasně dopustila skartace několika dokumentů před skartační lhůtou. Tím došlo k přestupku, za který pravděpodobně bude čelit pokutě až 200 000 korun. Jedním z dokumentů byla i zpráva Bezpečnostní informační služby pojednávající o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Vyšetřováním se momentálně zabývá Národní archiv, který mimo jiné dohlíží na výkon spisové služby veřejnoprávních původců archiválií.
Podnět k šetření Národnímu archivu podal podle iRozhlasu Národní bezpečnostní úřad. Ten mimo jiné prověřoval to, jak kancelář prezidenta nakládá právě s utajovanými dokumenty. Pokud se prokáže, že došlo k přestupku, Hrad bude muset zaplatit tučnou pokutu.
Ke skartaci zhruba stovky dokumentů došlo loni koncem listopadu. Nejprve se mluvilo pouze o skartaci zprávy o Vrběticích. Později ale média potvrdila, že byly zničeny i další dokumenty. Jak k celé situaci došlo, ale není stále jasné.
Chyba, nebo záměr?
Skartaci dokumentů údajně nařídil hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten sice nepopřel, že ke zničení dokumentů došlo, ale dodal, že není v jeho kompetenci takové věci nařizovat, to má podle jeho slov na starost speciální komise. Dodal, že sám ani tajnou zprávu o Vrběticích nečetl.
„Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky nemůžu nařídit skartace jednotlivých dokumentů a ani k nim nemám přístup, naopak k jejich vyřazování jmenuji skartační komisi, odborný dohled provádějí pracovníci Archivu Kanceláře prezidenta republiky,“ dodal pro CNN Prima NEWS Mynář.
„U dvou utajovaných dokumentů je v příslušném sloupci daného jednacího protokolu uveden záznam ‚zničeno omylem‘, datovaný 30. 11. 2021. Z informací z otevřených zdrojů lze dovodit, že dokument se takzvané vrbětické kauzy týká,“ uvedl bezpečnostní ředitel Jaromír Kadlec.
Ačkoli se všeobecně předpokládá, že došlo ke zničení dokumentů chybou pracovníků kanceláře, někteří lidé se domnívají, že mohlo jít i o záměr.
Další pokuty pro Hrad
Kromě pokuty 200 tisíc korun hrozí Hradu i další finanční tresty. Konkrétně pokuta 500 tisíc korun pravděpodobně přijde za jednání s bývalou čínskou velvyslankyní v Česku Ma Keqing. K tomu došlo 9. listopadu loňského roku. Zeman byl tehdy hospitalizovaný, Hrad o schůzce vedoucího zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka s diplomatkou neinformoval.
„Jednání se týkalo bilaterálních vztahů. Cílem její návštěvy bylo zhodnotit aktuální stav česko-čínských vztahů se zaměřením na otázky ekonomické spolupráce. Česko-čínské vztahy označila jako tradičně dobré s pevným základem pro další rozvoj,“ sdělil Jindrák k jednání.
Podle webu Zprávy Aktuálně může tato schůzka ale stát kancelář Hradu až půl milionu. Národní bezpečnostní úřad má totiž podezření, že mohl Hrad porušit zákon o ochraně utajovaných informací. Ze schůzky Jindráka s čínskou diplomatkou vznikl zápis, který podléhá přísnému utajení. Podle NBÚ ale Hrad s dokumentem zacházel pro vlastní potřeby, píše Aktuálně.
Zdroj: Zprávy Aktuálně, iRozhlas, CNN Prima NEWS, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová