Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl uskutečněn 27. května 1942. Letos si po 80 letech tuto nevídaně statečnou událost připomeneme spolu s Národním muzeem, kde bude v den výročí atentátu otevřena výstava s názvem Nikdy se nevzdáme!
Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha provedli v Praze v Libni Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii. Gabčík a Kubiš byli výsadkáři, kteří k akci seskočili padákem. Povedlo se jim při atentátu zasáhnout jejich cíl, ačkoli zprvu se zdál zdravotní stav zasaženého dobrý.
V nemocnici Bulovka se zastupující protektor zotavoval ze zdařené operace, náhle ale podle pitevní zprávy přišel kolaps životně důležitých orgánů kvůli bakteriím a dne 4. června 1942 Heydrich zemřel. Jeho smrt je ale dosud obestřena tajemstvím.
Sice v té době nebyla k dispozici antibiotika, nicméně pitevní zpráva, zveřejněná v roce 2004, dokládá, že v jeho těle nebyly nalezeny žádné záněty či jiný výskyt bakteriální infekce. Spekuluje se tak o mozkové příhodě či o otravě. Toxikologie ani pitva mozku nebyla po smrti provedena, a tak je dodnes příčina jeho smrti neznámá.
1942
Atentát byl jednou ze zásadních událostí v dějinách druhé světové války. Výročí této odbojové akce se tak bude letos připomínat na mnoha místech republiky. K samotnému atentátu i projektu Nikdy se nevzdáme! vznikla také speciální webová stránka s názvem 1942.
„Projekt připomene události spjaté především s důsledky odstranění Reinharda Heydricha. Připomeneme realitu protektorátu, události a osudy spjaté s 38 dny druhého stanného práva mezi 27. květnem a 3. červencem 1942, samozřejmě to vše v širších souvislostech. Ve středu pozornosti budou osudy konkrétních lidí. Příběhy statečnosti, odvahy, obrovské důvěry ve svobodu národa a státu,“ píše se na nově vytvořených webových stránkách www.1942.cz, které mají veřejnosti přiblížit události té doby a pozvat ji na připravovanou výstavu.
Výstava se tedy věnuje nejen parašutistům, ale i řadě lidí a rodin, kteří je tajně, avšak aktivně podporovali a draze za to zaplatili svým životem. Výstava nezapomíná ani na další hrdiny domácího odboje, kteří se na atentátu aktivně podíleli a pomáhali Gabčíkovi a Kubišovi.
Stále živá historie
„Návštěvník bude konfrontován s autentickými předměty československých parašutistů, předměty z Lidic i všedními předměty ze života protektorátu,“ uvedlo Národní muzeum.
První akcí, která oslavovala úspěšnou operaci Anthropoid, byl návrat ostatků generála Františka Moravce zpět do Čech, konkrétně do rodné Čáslavi, jak jsme psali zde. Po své emigraci do Anglie měl generál vést československou exilovou zpravodajskou službu, a právě on má stát za plánem na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Zdroje: 1942, iDNES, Národní muzeum, Seznam zprávy, Přehledně24
Autor: Veronika Holcová