Má to vůbec cenu? Senátorům se opět nepodařilo sesadit Zemana z trůnu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Petr Pavluvcik / Shutterstock.com

V posledních týdnech se ve velkém řeší působení prezidenta Miloše Zemana. Někteří politici se shodli na tom, že je náš nynější prezident neschopen vykonávat funkci na sto procent a raději by na prezidentském místě uvítali někoho jiného. Informuje o tom ČTK.

„Miloš Zeman není schopen vykonávat funkci prezidenta republiky. Je v řadě okamžiků dezorientován, jedná bez koordinace s vládou,“ uvedl předseda výboru Pavel Fischer.

Sesazení Miloše Zemana

Návrh k sesazení Miloše Zemana připravil senátní bezpečnostní výbor. Podle Fischera ukázal Zeman to, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu zvláštním způsobem. Dle Fischera také vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

S rozhodnutím výboru nesouhlasí prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který senátory podezírá z trestného činu rozvracení republiky a organizovaného pokusu o „státní převrat ve stadiu zrodu.“

Návrh k sesazení Miloše Zemana však Senát na nynější schůzi neprojedná. O problému bude prvně jednat ústavní komise a ústavně-právní výbor horní komory. Lhůta na projednání je do devětadvacátého června.

K tomuto rozhodnutí došlo hlavně po kauze Vrbětice, kdy se prý prezident vyjadřoval způsobem, který ohrožuje bezpečnost České republiky. Předseda výboru také dodal, že Zeman nedokáže odlišit utajovanou informaci od veřejné, což se může stát nebezpečím pro chod státu.

Nespokojenost s chováním v minulosti

Článek 66 Ústavy České republiky říká, že „není-li prezident republiky ze závažných důvodů schopen vykonávat svůj úřad a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, pravomoci hlavy státu přecházejí na předsedu vlády, Sněmovnu a Senát.“

Fischer poukázal také na to, že se hlava státu ke kauze Vrbětice vyjádřila až týden po odhalení celé záležitosti.

Již předloni navrhla horní komora ústavní žalobu na Zemana. Nelíbila se jí nečinnost v případě jmenování či odvolání členů vlády nebo vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou České republiky.

Tento proces se může táhnout i několik měsíců a existuje mnoho faktorů, které mohou tento proces několikanásobně prodloužit.

Zdroj: ČTK

Autor: František Olša



Související články