Česko podle poslední auditní zprávy Evropské komise vyplatilo firmám z holdingu Agrofert na dotacích více jak 155 milionů korun. Nepožádalo však o jejich proplacení Evropskou unii, která již avizovala, že by žádost zamítla, protože odporuje unijním pravidlům. Společnost by tedy peníze měla do státní kasy vrátit.
V pátek 23. dubna zveřejnila Evropská komise finální auditní zprávu, ve které upozorňuje na střet zájmů premiéra České republiky Andreje Babiše (ANO). Podle komisařů má předseda vlády stále vliv na společnost Agrofert, která je od roku 2017 ve svěřenském fondu.
Střet zájmů premiéra porušuje unijní pravidla, a komisaři by tedy navrhli vrácení evropských dotací, které Agrofert inkasoval. Ty mu již byly vyplaceny Českem, které ale EU nepožádalo o jejich uhrazení. Holding by měl tedy peníze Česku vrátit, jinak o ně přijde státní kasa.
Pekárny i chemičky
Kromě zprávy o střetu zájmů Evropská komise upozornila již dříve Česko na procesní chyby v přidělování dotací, které se Agrofertu mimo jiné dotkly taky.
Server iRozhlas dnes s odvoláním na audity vyčíslil celkovou sumu dotací, které byly holdingu podle posledních zpráv Evropské komise vyplaceny neprávem, na více jak 155 milionů korun.
České úřady již vyplatily například dotaci ve výši 2 561 445 Kč pro společnost Cerea, která do koncernu spadá, na výměnu sušárny zrnin. V době proplacení byl již ale v platnosti zákon o střetu zájmů. EU by tedy v případě, kdyby Česká republika o její uhrazení požádala, výzvě nevyhověla. Česko to však zatím stejně neudělalo.
Dalšími problematickými projekty byly výrobní linka na toustový chléb pro společnost Penam za 100 milionů korun a komplexní inovace výrobních postupů v chemičce Lovochemie za 50 milionů.
Obě částky byly již Agrofertu vyplaceny, podle EK však projekty nebyly dostatečně inovativní, což bylo hlavní kritérium při rozdělování peněz. V případě Lovochemie byl prý dokonce využit stejný postup, který již praktikovala jiná firma z koncernu.
Pohrdání Bruselem
Nad zprávou o střetu zájmů českého premiéra vyjádřila znepokojení i nejsilnější strana europarlamentu Evropská lidová strana.
„Tím, že Česko nepředchází a nepostihuje střet zájmů českého premiéra, nedodržuje legislativu EU a režim podmíněnosti na ochranu rozpočtu unie,“ uvedla podle ČTK německá lidovecká europoslankyně Monika Hohlmeierová. Česku by tak měla EU přestat vyplácet dotace úplně.
Andrej Babiš obvinění ze střetu zájmů odmítá a dlouhodobě jej označuje za účelovou kampaň na svou diskreditaci.
Autor: Petr Hejčl