Bezobalové nákupy jsou i v České republice čím dál oblíbenější. Jde o ekologickou verzi nakupování bez zbytečného spotřebování balného materiálu. Již třetí bezobalovou stěnu Miwa otevřel Albert v pražských Nových Butovicích. První zavedl před časem na Chodově, druhou pak v obchodě v ostravské Nové Karolině.
Stejně jako v předchozích dvou případech i zde Albert využívá řešení české firmy Miwa. To je založené na opakovaně použitelných standardizovaných kapslích, které kolující mezi obchody, servisním centrem a výrobci, uvádí tisková zpráva společnosti Miwa.
V Nových Butovicích si zákazníci mohou nyní nově bez obalu nakoupit například rýži, kuskus, různé druhy semínek a vloček, ořechy, mandle, müsli nebo základ pro ovesnou či pohankovou kaši. Zákazníci si zboží odsypou do zálohované nádoby za 30 korun, kterou pak mohou kdykoli vrátit.
Každé použití ušetří 30 gramů obalového materiálu
Podle tiskové zprávy každé použití nádoby na bezobalový nákup ušetří zhruba 30 gramů materiálu, který by se jinak spotřeboval na výrobu obalu. „Přijde mi to jako skvělý nápad a je mi líto, že je v Česku bezobalový prodej rozšířen zatím jen tak málo,“ říká pro Přehledně24 René T. z Prahy 13, který jezdí do hypermarketu na velké nákupy.
Další pak dodává, že v obchodě nakupoval už několikrát, a ačkoli zpočátku netušil, co od toho čekat, celý systém je velmi jednoduchý. „Pomáhá to přírodě a mě to prakticky nic nestojí. Byl bych pro, aby se něco podobného zavedlo na více pobočkách,“ uvedl.
Podle výkonného ředitele společnosti Miwa Miroslava Lizce je v obchodě v Nových Butovicích zákazníkům k dispozici celkem 24 bezobalových produktů. Část z nich je prodávána v bio kvalitě. Nabízený sortiment vychází především z toho, co se doposud dobře prodávalo v předchozích dvou bezobalových prodejnách.
Albert myslí ekologicky
Prodejna Albertu v Nových Butovicích se už před časem stala první bezodpadovou pobočkou. Dopomáhá tím zamezit plýtvání jídla a celkově se snaží fungovat ekologicky i ekonomicky. Pro potraviny, které běžně končí v odpadu, nachází obchod nové využití.
„Potravinové ztráty mají negativní dopad na životní prostředí i sociální situaci a prohlubují změnu klimatu. Proto dlouhodobě a systematicky pracujeme na snižování přebytků v prodejnách a dalším využití neprodaných potravin zejména pro lidskou spotřebu prostřednictvím darů do potravinových bank,“ vysvětluje na webu Albertu Jiří Mareček, ředitel pro komunikaci a udržitelnost obchodů.
Prodejna Albertu v Butovicích dále zavedla také kantýnu pro zaměstnance, kde se vaří ze zbytků. Například banány, které by se běžně vyhodily, se zde používají pro výrobu chleba, před Vánocemi se z nich zase ve velkém pekly vánočky, píše Jíme to.
Zdroj: Přehledně24, Tisková zpráva Miwa, Albert, Jíme to
Autor: Šárka Cvrkalová