Vysoké ceny energií zasáhly i ovocnáře. Až třetina ovoce zůstane po sběrné sezoně na stromech, protože se jim nevyplácí skladování, kvůli kterému je třeba platit předraženou energii. O informaci se s médii podělil předseda Ovocnářské unie ČR a viceprezident Agrární komory ČR Martin Ludvík.
Problémy jsou dlouhodobé. Podle iDNES ovocnáři už předloni vysázeli jen 200 hektarů nových sadů. Šlo o nejmenší číslo od roku 2004. „Dochází tak k postupnému poklesu plochy ovocných sadů v Česku. V loňském roce se jednalo o necelých 16 tisíc hektarů, z čehož pouhých 12 tisíc hektarů činily produkční plodné sady,“ píše web Agrární komory.
I tak na stromech zůstává velké množství ovoce, které nejsou schopni ovocnáři sesbírat a dále zpracovat pro vysoké ceny energií. Jedním z řešení je samosběr ovoce, ke kterému už několik týdnů firmy občany zvou. Některé ale čekaly až doteď.
„Když byla v létě vedra, tak jablka nenabírala na objemu. Sbíráme je až nyní, když prší. Se zahájením samosběru proto vyčkáváme, až budou jablka velká a šťavnatá,“ informovala například server iDNES za Ekofarmu Sádky Pavla Ksiazkiewiczová.
Až čtyřnásobné účty za energie
Největším problémem je skladování ovoce. Sadaři ho umisťují do chladicích boxů, právě ty ale spotřebovávají nejvíce energie, proto se pokouší ovoce zbavit co nejdříve. Podle reportáže z pořadu Události na České televizi vzroste účet za energie některým sadařům až čtyřnásobně.
Problém mají ovocnáři ale také se zvýšením cen za pohonné hmoty do traktorů nebo s penězi, které vyplácí za sběr brigádníkům. Ti totiž za minimální odměny už pracovat vzhledem k inflaci také nemohou.
O samosběr je velký zájem
Podle ČTK vzrostla letos úroda jablek až o 20 %. Ačkoli u hrušek je vnímán pokles, ovoce je stále dost. A uchovávat ho v boxech až do jara si nemohou v takovém množství ovocnáři dovolit. O samosběr je naštěstí velký zájem.
Například Ekofrukt, ovocnářský podnik na Kladensku, vítá denně desítky lidí, kteří chodí ovoce sklízet. „Jsme spokojeni, jezdí denně i 50 zákazníků,“ informoval pro Kladenský deník manažer společnosti Jiří Johanovský.
Podniky i nadále vybízí ke sběrům. O to, aby ovoce na stromech zbytečně nehnilo, se stará také Agrární komora. Ta zveřejnila informace o sběru jablek i o tom, kam mohou lidé pro ovoce jet, na svých facebookových stránkách.
Ceny za samosběr si určují jednotlivé sady, obvykle se ale jedná zhruba o 20 korun za kilo při sběru ovoce první jakosti. „S rodinou jsme letos samosběr jablek využili a udělali si zásobu na mošt. Rozhodně ho využijeme i za rok, pokud bude možnost,“ říká pro Přehledně24 pan Rudolf z Kladenska.
Zdroj: iDNES, Česká televize, ČTK, Kladenský deník, Facebook, Agrární komora
Autor: Šárka Cvrkalová