Případ Čapí hnízdo stále není u konce. Ve společnosti se o něm sice už tolik nemluví, kauza je ale stále aktivní. O Babišově vydání by měli rozhodovat zákonodárci na dnešní schůzi. A pravděpodobně to pro Babiše opět dopadne špatně. A ten si to dobře uvědomuje.
Podle ČTK bývalý premiér poprosil poslance v dopise, aby rozhodnutí o jeho vydání důkladně zvážili. Psaní poslal institutu poslaneckého mandátu. Již třetí období pokračuje případ Čapí hnízdo, ve kterém byl vydán Babiš již dvakrát. Podle předpokladů to potřetí nebude jinak.
Babiš je společně s někdejší poradkyní Janou Nagyovou v kauze Čapí hnízdo obviněn z dotačního podvodu a také z poškození finančních zájmů Evropské unie. Sám expremiér v dopise napsal, že se již v minulosti ke kauze vyjádřil a hodlá to udělat i tentokrát.
Veřejně známé názory
Podle webu Echo24 napsal Andrej Babiš v psaní, že jeho názory na kauzu jsou veřejně známé. Nebojí se prý ani tentokrát vystoupit, opět ale bude opakovat pouze to, co tvrdí celou dobu. Kauza je podle jeho slov účelovou kampaní, která má zkriminalizovat jeho činnost.
Původně mělo jít podle jeho slov o snahu dostat ho z politiky. Kromě něho bylo obviněno dalších 11 lidí včetně jeho rodiny. To bylo sice v roce 2019 zastaveno, po přezkoumání se ale opět rozjelo právě proti Babišovi a Nagyové. Právě to, jak píše iRozhlas, je podle Babiše největší ironie.
Trapné doprošování
Poslanecká sněmovna by podle Babiše měla jeho osobu vydat k trestnímu stíhání za něco, co neodpovídá ani aktuálnímu stavu trestního řízení, ani právní kvalifikaci. Podle jeho slov stojí zákonodárci před nelehkým úkolem, který se týká osob chráněných imunitou.
„Jde o ochranu moci zákonodárné před neodůvodněnými a zcela nesprávnými zásahy moci výkonné cestou zneužití trestního stíhání kohokoliv z nás, stávajících a budoucích poslanců,“ vysvětluje v dopise. Podle mnohých se ale jen trapně doprošuje a snaží se z celé věci vybruslit s čistým štítem.
„Naši poslanci i senátoři drtivou většinu svých kolegů k trestnímu stíhání vydávají, ovšem zajímavé je, že rovněž drtivá většina trestních stíhání českých politiků nekončí výrokem soudu o vině politika. Česká republika má každoročně vysoký počet nezákonných stíhání svých občanů – je jich vždy několik stovek, výjimečně jdou chyby státu do tisíců,“ říká pro Přehledně24 politolog a historik Vladimír Srb z Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře.
„Případ Andreje Babiše, který už byl dvakrát Sněmovnou ke stíhání vydán a zatím to nevedlo k žádnému výsledku, vzbuzuje logicky pochybnosti. Pokud byl ke stíhání zákonný důvod a Andrej Babiš se trestného činu dopustil, je poněkud zvláštní, že za několik let nebyl případ předán k soudnímu jednání. A naopak, pokud se trestného činu nedopustil, potom je samozřejmě pochybné, že je tak dlouho stíhaným občanem,“ dodává.
Zdroj: Přehledně24, ČTK, iRozhlas, Echo24
Autor: Šárka Cvrkalová