Babiš se čílil nad cenami polévky a nad platy politiků. Sám přitom zaměstnává za minimální mzdu, kritizují lidé

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Andrej Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny žádal zmražení platů veřejných činitelů a poukazoval na nízké ceny jídel ve sněmovní jídelně. Program schůze však nebyl odsouhlasen, Babišovy argumenty tak vyzněly doztracena. Reakcí se však Babiš dočkal od svých podporovatelů i odpůrců na sociálních sítích.

Na schůzi Babiš uváděl platy jednotlivých veřejných představitelů z hlediska jejich funkcí a kritizoval jejich výši.

Program nebyl schválen

„Jde o symboliku. Platy a náhrady ústavních činitelů se utrhly ze řetězu. Takové platy neberou ani manažeři,“ tepal do vlády Babiš a dodal, že když vládní koalice bere peníze důchodcům, měli by snížit i své platy.

Babiš dle svých slov svůj plat poslance pravidelně posílá do Fondu pro rodiče samoživitele Nadace Agrofert a aktuálně si prý poprvé převzal výplatní pásku a byl překvapený, že jako řadový poslanec bez funkcí dostane v následujících 7 měsících o 96 tisíc korun více, a to díky zvýšení platů pro veřejné činitele.

Během svého projevu také zmínil ceny ve sněmovní restauraci.

„Bramborová s paprikou – 12 korun. Dal jsem si špenátovou za 15 korun. A čočkovou s klobásou za 16 korun,“ vyjmenoval levné polévky a připomněl poslancům, že jsou děti, které ani nemají na obědy.

K Babišovi se přidal Tomio Okamura, ale Sněmovna program mimořádné schůze neschválila a ani se nijak ke zmíněnému nevyjádřila.

Levně, ale ne zase tolik

Tématu cen jídel ve Sněmovně se věnuje například server Demagog, který zmínil jídelní lístek z jara roku 2022, dle kterého stál například smažený kuřecí řízek 105 Kč a vepřový steak s hranolky celkem 152 Kč.

Stejný server pak provedl srovnání s jídelnami v okolí Sněmovny a uvádí, že ačkoliv jsou ceny nízké, nejsou zase tak nízké, jak je prezentováno. Například smažený kuřecí řízek stojí v okolních jídelnách od 102 Kč, v restauracích pak od 179 Kč více.

Polévku za 16 korun si však nedáte v žádné z restaurací a také nikde není uvedeno srovnání gramáže jídel.

Navíc se jedná o ceny z jara minulého roku, kdy země nebojovala s vysokou inflací a skokovým zvýšením cen. Například ceny na horách jsou aktuálně velmi vysoké a za litr vody dáte skoro 100 korun.

Zdražení se netýká jen restaurací, ale například i vysokoškolských jídelen a menz, kde se jídla zvedla na 120 až 160 Kč za porci.

Boj dvou táborů

O chystané páteční schůzi informoval Babiš již v rozhovoru v pořadu K věci pro CNN Prima News, jehož úryvek sdílel na svém facebooku.

Pod videem se rozjela diskuze, kde se tradičně „utkali“ odpůrci a příznivci Andreje Babiše. Zatímco příznivci dávali expremiérovi za pravdu, odpůrci se zajímali, jaké byly ceny za vlády hnutí ANO.

„Zapomnělo se dodat, že za ANO bylo v bufetu ještě daleko levněji,“ napsal u videa například uživatel David. V době vlády hnutí ANO však nebylo v restauracích takto draho a platy vládních činitelů byly zmražené.

Další odpůrci Babiše pak poukazují na to, že on sám má dávat svým zaměstnancům minimální mzdu, a poté káže ve Sněmovně.

„Já jenom dodám, že průměrný důchodce dnes bere zhruba 20.000 Kč a že je to podstatně více, než platí Babiš svým dělníkům. Třeba modřický závod Vodňanské drůbeže nabízí dělníkovi plat 17.300 Kč, což je ze zákona nejmenší možný plat a představuje čistý příjem zhruba 15.000 Kč,“ reaguje pak pod článkem na serveru Seznam Zprávy pan Miroslav.

Zároveň však v anketě na serveru iDNES více než 3 500 respondentů souhlasilo, že by si politici měli zmrazit platy kvůli nižšímu růstu důchodů.

Zdroje: Seznam Zprávy, Facebook, Demagog, Poslanecká sněmovna PČR, iDNES, CNN Prima News, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články