Babišova obsese Kalouskem stále trvá. Ten se k tomu vyjádřil jasně

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Babis v kresle
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Nevadí, že ten, na něhož Andrej Babiš sváděl všechny problémy, už ve Sněmovně nějaký ten pátek není. Předseda vlády si jeho jméno stejně vzal na jednání o vyslovení nedůvěry vládě opět na paškál. A to hned dvakrát. Stejně tak se nezapomněl také vychválit. Politolog Jan Kubáček pro Blesk shrnul, jak je na tom vláda s plněním a neplněním svých slibů.

Babiš Kalouska zmínil, ale jen dvakrát

Předseda vlády Andrej Babiš nezapomněl při svém projevu ve sněmovně během jednání o vyslovení nedůvěry vládě opět zmínit bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), a to hned dvakrát. Osobně to počítal Jan Jakob, jenž ve sněmovně nastoupil na místo právě po Kalouskovi, který se svého poslaneckého mandátu vzdal již letos v lednu.

„Já myslím, že je to velmi dobrá zpráva, protože pan premiér je evidentně silná osobnost a zdá se, že už se téměř dokázal vypořádat s jednou svou noční můrou,“ neodpustil si Jakob poznámku a poukazoval na to, že jméno Kalousek padlo v projevu předsedy „jen“ dvakrát.

Kalousek se nechal slyšet, že to svým způsobem bere jako kompliment.

Babišova samochvála smrdí víc a víc

Kromě jména Kalousek padla z úst předsedy vlády během projevu také spousta slov sebechvály. Co si člověk neudělá sám, to nemá. Tedy když ho nepochválí nikdo jiný, musí to udělat sám.

Zmínil u toho i programové prohlášení vlády. „My totiž programové prohlášení vlády vyhodnocujeme, skládáme průběžné účty a sliby plníme. Letos budou kantoři brát přes 46 tisíc korun měsíčně. Za vás, v roce 2013, průměrný plat kantora byl 26 111 korun. My jsme jim přidali skoro jednou tolik.“

Podle svých slov chce voličům připomenout, co se dělo před pandemií koronaviru a co vláda vykonala. Vychvaloval i to, že se mu podařilo zvýšit životní úroveň v České republice.

Všechny tyto emotivní a silné řeči během sněmovního projevu však vyzývají k otázce, nakolik vláda programové prohlášení skutečně plní.

Důchodová reforma

„Chceme důchodovou reformu.“ To se však nepodařilo a je to jeden z největších dluhů, které po sobě vláda nejspíš zanechá.

Cílem se tak oproti programovému prohlášení stalo udržet stávající důchodce na své straně. „Je to hlavně sázka na jistotu, sázka na stávající seniory, na jejich životní úroveň. Sázka na jistotu stávajících voličů,“ říká Kubáček.

Už nyní je jasné, že do budoucna budou důchodové podmínky horší. To je špatná zpráva pro mladé lidi. Babiš má však své voliče jinde než mezi mladými, takže mu na něčem takovém nesejde.

Průšvih s digitalizací Česka

Vláda slíbila vytvořit moderní centrální portál, na němž bude pro občany jednoduché najít a vyřídit to, co potřebují.
Jakmile však přišla pandemie a slíbené digitální Česko se mělo předvést v plné parádě, systém neustále padal.

Protiřečení si ve sdílení bytů a aut

Ve své knize O čem sním, když náhodou spím sní Babiš o sdílení bytů, domů a aut. A přesně to také během projevu striktně odmítal. „My nechceme sdílet naše auta! My nechceme sdílet naše byty! My nechceme sdílet naši zemi.“

Byla to však pouze snaha o kritiku strany Pirátů, kteří v koalici se STAN představují největší konkurenty zatím ještě vládní strany ANO. To, že si Babiš tímto prohlášením naprosto protiřečí, ho nejspíš vůbec nenapadlo.

Ve světě jsme vidět, ale jinak, než jak bychom si představovali

A nakonec ještě jedna úsměvná jobovka. Vláda chtěla, aby byla Česká republika v Evropě vidět. A to se jí jistě celkem zdatně povedlo. A nejen v Evropě, ale i na jiných kontinentech. Nevyšlo to ale úplně podle plánu.

Vidět jsme například byli, když se na americké televizní stanici CNN objevil graf znázorňující situaci ohledně covidu-19. Vidět jsme mohli tři křivky: World, USA a Czech Republic. Graf tedy ukazoval, jak je na tom svět a Spojené státy v porovnání se zemí, jež se s pandemií potýká nejhůře.

Auto: Julie Bordášová



Související články