Černošický městský úřad na svých oficiálních stránkách oznámil, že nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, jenž vede s premiérem Andrejem Babišem. Ten přitom podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem. Zároveň požadoval zastavení přestupkového řízení. To se mu ale nepovedlo. Zprávu přinesla ČTK.
„Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze,“ tak zní část vyjádření zveřejněná na webových stránkách úřadu.
A proč zrovna Černošice? Místní úřad je totiž úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, a právě tam Babiš žije. S premiérem vede řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Jenže jak už je všem známo, předseda vlády jakýkoliv střet zájmů dlouhodobě odmítá.
A to i přesto, že Evropská komise v závěrečné zprávě svého auditu uvádí, že ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek – tudíž je ve střetu zájmů. Audit souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert.
Babiš se po zveřejnění zprávy v dubnu tohoto roku nechal slyšet, že se jedná o „účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů.“ Přesně to napsal ve svém vyjádření pro ČTK.
Za podnětem Evropské komisi však stojí Transparency International, což je nevládní protikorupční organizace. Podle ní premiér porušuje zákon tím, že ovládá média.
Jak to bude dál? Žaloba nemá odkladný účinek, jak dříve uvedla dle ČTK mluvčí Krajského soudu v Praze Hana Černá. Je tedy na zvážení žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, nebo počká na výsledek soudního řízení. Jak už víme, černošický úřad řízení přerušovat nebude.
Není to přitom poprvé, co se úřad setkal s Babišem v řízení. V roce 2019 premiérovi uložil jako test za porušení střetu zájmu pokutu 200 000 korun.
To je právě hlavní argument, na kterém žaloba stojí. Uvedl to iRozhlas.cz, který se odvolal na slova mluvčí soudu. V kauze údajně dochází k porušení zásady „ne bis in idem“, což znamená, že by tuzemská justice neměla posuzovat stejný případ dvakrát. I v tom starším figurovala organizace Transparency International.
Zdroj: ČTK, iRozhlas.cz, Město Černošice
Autor: Marek Slanina