Během hlasování o nedůvěře si poslanci pustili pusu na špacír. Babiš nadával Pirátům, padla další ostrá slova

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Andrej Babis snemovna
Zdroj: Daniel Cernovsky / CNC / Profimedia

Pokud by včerejší hlasování o vyslovení nedůvěry vládě dopadlo ve prospěch opozice, ANO by muselo podat demisi. To se ale nestalo. Dopomohli tomu komunisté, kteří odešli ze sálu „pracovat pro občany“. Dění ve Sněmovně zmapoval server iRozhlas.cz

Důvody k vyslovení nedůvěry

Lídři obou opozičních bloků poukazují mimo jiné na to, že kabinet podle nich nezvládl boj s epidemií koronaviru a nebyl schopen zajistit silnou mezinárodní solidaritu v diplomatické roztržce s Ruskem po kauze Vrbětice.

Jako další důvod k vyslovení nedůvěry vidí předseda Pirátů Ivan Bartoš střet zájmů premiéra Babiše. Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky stojí Babišova vláda za „sérií mezinárodních ostud“ a ztratila důvěru veřejnosti.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že musí kabinet nést zodpovědnost za neúspěšný boj s pandemií. Šéf STAN Vít Rakušan členům vlády vyčetl, že nejdou lidem příkladem a jejich chování označil za papalášské.

Nebyl dostatečný počet hlasů

K tomu, aby byla vládnoucí strana donucena podat demisi, by muselo minimálně 101 poslanců hlasovat proti ní. Pro návrh nakonec hlasovalo 89 poslanců, proti jich bylo 82. Zbylých 29 poslanců nebylo přítomno v jednacím sále. Celkem hlasovalo 171 zákonodárců z 200.

Babišova vláda čelila dosud dvěma pokusům o vyslovení nedůvěry. Ten poslední ustála předloni v červnu.

Komunisti odešli ze sálu ještě před polednem

„Vláda naši důvěru nemá, ale pravicové strany už vůbec ne. Tohoto zbytečného divadla se nebudeme účastnit a odcházíme pracovat pro občany,“ prohlásil před odchodem poslanců u řečnického pultu šéf komunistů.

„Možná alibistická varianta (KSČM ani nahá, ani oblečená), ale lépe než se uvnitř strany přít o vládu, která stejně končí,“ napsal poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Bez přítomnosti komunistů a jejich hlasů tak bylo dopředu jasné, že opozice potřebné hlasy nezíská. Tím, že odešli, nepřímo podpořili vládu Andreje Babiše.

Poslanci si nebrali servítky

Situace ve Sněmovně se vyostřila hned na začátku jednacího dne. Premiér ve svém úvodním projevu kritizoval opozici, zejména potom Piráty.

Opozice podle něj vede proti vládě brutální, nelítostnou a nihilistickou předvolební kampaň. „Vystupujete jako spasitelé, ale ve skutečnosti nejste nic jiného než sabotéři. My v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický pirátostát,“ prohlásil Babiš za potlesku svých příznivců na adresu svých nejsilnějších politických konkurentů.

„My nechceme sdílet naši zemi. My nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament, nějaký zelený fanatici,“ uvedl. „Jsem svrchovaný premiér této země. Nepodléhám nikomu, jenom občanům, ti mi dali důvěru. Nikdo ze zahraničí nám do toho nebude kecat,“ dodal.

Ve večerních hodinách se debata stočila až k osobním výpadům a padala i silná slova.

Místopředseda strany TOP 09 a předseda jejího poslaneckého klubu Vlastimil Válek přirovnal dopolední projev premiéra Andreje Babiše (ANO) k proslovům předlistopadového komunistického politika Miloše Jakeše o tom, jak je na tom někdejší Československo dobře, ačkoli skutečnost byla jiná.

„Opozice ty hlasy nemá, mohli jsme udělat pár zákonů. Je to dneska promarněný čas,“ uvedl místopředseda vlády. „Ono to někoho bude zajímat do 19:15, pak začíná hokej, a už to nikoho zajímat nebude,“ uvedl na adresu opozičních představitelů.

Autor: Julie Bordášová



Související články