Příběh pětačtyřicetileté Blanky z jižních Čech začal finančními problémy. Rodina žila v nemovitosti s pěti bytovými jednotkami. Z počátku se jim dařilo, jenže pak přišly děti, komplikace v práci, nemoci a několik úvěrů. Proto se rodina rozhodla problémy řešit.
„Rozhodli jsme se nemovitost prodat a nastěhovat se do něčeho menšího. Peníze z prodeje nám měly poplatit dluhy u věřitelů. Stěhování nám nevadilo, děti se dokonce těšily,“ píše matka od rodiny.
A tak si rodina vybrala realitní kancelář, která s ní bude řešit koupi vybraného bytu. Už od začátku ale bylo jasné, že makléř, který na ně připadl, není z nejspolehlivějších.
Nic neudělal včas
Komunikace s makléřem byla komplikovaná. Nebral telefony, na zprávy odepisoval jedině se zpožděním. I když neustále sliboval, ve výsledku z jeho činů nic nebylo. Navíc dostal z nepochopitelných důvodů za úkol po původní majitelce bytu vyklidit prostory.
„Netušili jsme, proč to tak je. Nicméně dokud v bytě byly původní věci, nemohli jsme si tam dát ty své. Staré bydlení jsme již museli vyklidit, a proto jsme si na věci pronajali drahé sklepní prostory,“ dodává vypravěčka.
Realitní makléř postupně začal v bytě odklízet věci, které měly nějakou hodnotu. Ty samozřejmě prodal, aby na nich co nejvíce vydělal. Trvalo mu to ale déle, než bylo domluveno.
Najednou zmizel, slehla se po něm zem
Když se měla rodina stěhovat, přišel další šok. „Zjistili jsme, že majitelka bytu byla už dva roky upoutána na lůžko a těsně před naším stěhováním zemřela. Proto ji s námi nikdy makléř nespojil.“
Najednou nebyl nikdo, kdo by podepsal zbývající papíry. Byl problém s převodem plynu, elektřiny a dalších účtů. I když se rodina mohla do bytu nastěhovat, stále hodně věcí nebylo dořešeno.
A realitní makléř se propadl do země. Nedá se mu dovolat, nekomunikuje, rodina neví, co má dělat. V bytě je spousta věcí jinak, než bylo řečeno. Opravy stěn přijdou rodinu na velké peníze.
Navíc se ozvaly příbuzné zesnulé s tím, že za poslední rok je nedoplatek elektřiny 70 000 korun. „Chtěli to hodit na nás. Naštěstí ale s tímhle nemáme nic společného. Elektřinu jsme ještě neměli ani napsanou na naše jméno, takže tyhle peníze platit nebudeme,“ říká nová majitelka.
Dodává ale, že místo toho, aby se jejich problémy vyřešily, spousta jich přibyla. V současné době mají na krku jen další dluhy. A to všechno především kvůli záhadnému realitnímu makléři.
Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: redakce
___________________________
Pohled odborníka
Předseda bytového družstva Jak bydlet doma, Mgr. Michal Moučka se podílel na řešení problémů s makléřem. Dodal k případu, že v poslední době bohužel při prodejích nemovitostí dochází k podobným událostem čím dál častěji.
„Jako předseda bytového družstva řeším nákupy a prodeje nemovitostí každý měsíc v počtech desítek případů. Problémy spojené s realitní činností jsou čím dál tím častější a musíme si uvědomit, že jde o objektivní příčiny, které za tím stojí,“ prohlásil.
Podle jeho slov je dnes realitních makléřů žalostně málo. „Co v práci nestíhají a nedělají často pořádně, to zpravidla obrečí na jedné straně kupující, na druhé straně prodávající. Aktuálně máme v zemi největší poptávku po hypotékách, co kdo pamatuje, ale zároveň máme nejpřísnější podmínky pro vstup makléřů do realitního byznysu,“ tvrdí závěrem.
Mgr. Michal Moučka je v současné době předsedou bytového družstva Jak bydlet doma, které se snaží především přispívat k řešení hypoteční krize v České republice. Dříve pracoval jako externí konzultant pro firmu Minipivovary Bóďa, byl jednatelem v několika firmách a má bohaté zkušenosti v práci s lidmi, především s podnikateli a vlastníky firem. Tento absolvent pardubické univerzity působí v současné době v Praze na Holešovicích.