Blíží se pálení čarodějnic. Dávejte si pozor, tato zábava může skončit požárem

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
paleni carodejnic
Zdroj: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Filipojakubská noc znamená vítání jara. Po našem je to samozřejmě pálení čarodějnic, letos připadá tento svátek na první víkendový den, a navíc nejsou v platnosti žádná protiepidemická opatření.

Lidé tak mohou ze svých zahrádek vylézt na otevřená prostranství, očekávají se také velké akce na vesnicích za doprovodu hudby a tradičního opékání buřtů. I zkušení pořadatelé by si ale měli dát pozor a dbát na pravidla, aby se veselice nestala pohromou. Zbytečné požáry pak musí řešit hasiči.

Tento zvyk není jen společenskou zábavou

Dříve se tímto zvykem vítalo jaro, navíc měl také ochranný význam. Bohužel, většina lidí to vidí jako zábavu, která při neopatrnosti může skončit velkým neštěstím. Hasiči na svých stránkách upozorňují na možné komplikace a také vytvořili seznam toho, jak by oheň měl vypadat.

Tento týden už jste několikrát mohli slyšet v rádiích, že je nutné zajistit ohniště nebo místo, na kterém budete pálit. Nesmí být blízko lesních porostů nebo stohů slámy, která může velmi snadno chytnout. Hranici z polen vždy udělejte tak, aby byla stabilní a nehrozilo nebezpečí.

Ve vysoké trávě nemůžete rozdělávat oheň, dejte si také pozor, aby byla hranice daleko od obývaných domů, kde může chytnout například střecha. Někteří pořadatelé velkého pálení čarodějnic mohou vytvořit hranice vysoké i 10 metrů.

Dříve se ohně přeskakovaly a tancovalo se kolem nich

Pokud hrozí období sucha, je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Na sobotní den i večer se předpokládá oblačná obloha, na některých místech možná sprchne. I tak je nutné dbát na opatrnost. Navíc hasiči nabádají k tomu, aby lidé oznamovali, na kterých místech bude k pálení hranic docházet.

Vytvořili k tomu aplikaci Evidence pálení, kde se můžete zaregistrovat a hasiči pak budou mít přehled o tom, kam mají v případě potřeby vyjet a o jak velký požár může jít. Velmi jim to usnadní práci, protože nebudou vyjíždět zbytečně.

Tento zvyk je známý již několik staletí. Právě u nás lidé zapalují ohně nejen na kopcích, ale i na pastvinách. Dříve se kolem fater tančilo, skákalo se přes plameny nebo žhnoucí oharky. Takovou aktivitu ale hasiči nedoporučují.

Zdroj: Evidence pálení, Hasiči ČR

Autor: Raina Tomanová



Související články