Ministerstvo vnitra plánuje od příštího roku automaticky zřizovat datové schránky. A to nejen všem podnikatelům a firmám, ale také fyzickým osobám. Korespondence v datové schránce ale zůstane uchována pouze 90 dní. V případě, že ji někdo bude chtít zachovat déle, bude si muset za službu zaplatit.
Lidé, kteří při kontaktu s úřady využijí na dálku bankovní identitu, nebo nějaký další prostředek vzdáleného ztotožnění, budou podle Seznam Zpráv považováni státem za informačně gramotné. Proto i jim bude zřízena takzvaná datová schránka.
V té se budou uchovávat dokumenty týkající se komunikace s důležitými institucemi. Podle odborníků budou mít tyto datové schránky „ze zákona“ vliv například i na daňovou oblast.
Dokumenty se v nich automaticky uloží na 90 dní, v některých případech ale člověk potřebuje přístup k informacím i později. Jak tedy má jednat potom?
Zjednodušení i komplikace
„Stát chce změnou zákona přimět občany, aby více používali datové schránky, jejichž prostřednictvím komunikují s úřady elektronicky. Povinně budou zavedeny pro všechny držitele živnostenského oprávnění a všechny podnikatele v takzvaných svobodných profesích, ale také spolky a společenství vlastníků bytů,“ upřesňuje poradce Michal Dvořáček pro server BusinessInfo.cz.
Hlavním přínosem datových schránek je podle webu NejŘemeslníci úspora financí. Doporučený dopis totiž dnes stojí 47 korun, poslání datové zprávy ale stojí jenom 5 korun a při komunikaci s orgánem veřejné moci jsou úplně zdarma.
A pokud se vyznáte na internetu, přinese vám to také usnadnění.
Všechny dokumenty budete mít na jednom místě, budete v nich mít přehled a zbavíte se nutnosti běhat s každým dopisem na úřady a na poštu.
Někdo se ale příliš v elektronickém prostředí neorientuje a přijde mu zbytečné. Jenomže každá osoba s aktivní datovou schránkou ji bude muset pro komunikaci s orgány využívat. Zatímco někomu tak vytvoření povinných datových schránek pomůže, pro jiného to bude problém.
Je nutné si připlatit
Po 90 dnech budou dokumenty z datových schránek automaticky mizet. Jenomže například výpisy z katastrů nemovitostí a další podobné informace člověk potřebuje mnohem déle. Jak to tedy udělat, aby je mohl mít stále k dispozici? Odpovědí je placená služba.
Pokud chcete mít zprávy uchovány déle, je nutné zaplatit si u České pošty takzvaný datový trezor, kde se budou informace uchovávat i déle. Ceny se velmi liší podle toho, kolik zpráv chcete v trezoru mít. Například pokud vám stačí kapacita 20 zpráv, platit budete 129 korun za rok. S kapacitou 5 000 zpráv se ale cena vyšplhá téměř ke 30 000 korun.
Zprávy se budou dát uchovávat zdarma v takzvaném Portálu občana, kam na ně bude moci kdokoli kdykoli nahlédnout. V tomto případě si ale každý musí pohlídat jejich platnost. Pouze datový trezor ale zaručí, že zprávy budou mít právní platnost po celou dobu uložení. V opačném případě jsou platné jen do konce platnosti certifikátu.
Zdroj: NejŘemeslníci, Seznam Zprávy, BusinessInfo.cz
Autor: Šárka Cvrkalová