Budoucí primátor Bohuslav Svoboda (ODS) bude kumulovat funkce. Kromě postu primátora zůstane poslancem a také se chce věnovat aktivitám spojeným s povoláním lékaře. Zatímco lidé z toho nadšení nejsou, jeho spolustraníci v tom problém nevidí. Někteří Svobodovi kolegové z magistrátu si také ponechají své politické funkce, které už zastávají, ačkoliv třeba jen částečně.
Celých pět měsíců byl pražský magistrát bez svého vedení. Nyní už se ale koalice získává reálné obrysy.
Piráti, koalice SPOLU a hnutí STAN budou mít v pražském zastupitelstvu 36 hlasů. V radě města pak bude mít SPOLU pět zástupců (tři z ODS a dva z TOP 09), Piráti budou mít čtyři reprezentanty a STAN dva. Post primátora obsadí po dlouhých debatách Bohuslav Svoboda.
Svoboda hodlá v Poslanecké sněmovně zůstat
Právě u Svobody se, ještě před jeho jmenováním, začíná hovořit o kumulování funkcí. V nově vznikající pražské radě ale není zdaleka jediným. Vyplývá to z reportáže Davida Sebíňa pro pořad České televize 168 hodin.
Svoboda momentálně působí v Poslanecké sněmovně, a to nejen jako poslanec, ale také jako předseda zdravotnického výboru. Dále zasedá ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny a aktivní je také na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
Ještě před zvolením se politik nechal slyšet, že zatímco práce na fakultě se hodlá vzdát, práce v Poslanecké sněmovně nikoliv.
„Platí to, protože je to třeba. To je zásadní věc, abychom jako Praha mohli v Parlamentu intervenovat, jednat na klubech a prosazovat věci, které Praha potřebuje. To už je závěr strany,“ vysvětlil v září Svoboda webu Seznam Zprávy.
Kritika z koalice i od lidí
Svobodovi spolustraníci z ODS v tom problém nevidí. Například Zbyněk Stanjura i Martin Baxa uvedli, že Svoboda se kumulací funkcí nikdy netajil, a přesto byl zvolen.
„Všichni věděli, že kandiduje z pozice poslance. Všichni mu to vyčetli. Byl zvolen, za mě je to v pořádku,“ uvedl Benda pro Českou televizi.
Piráti ale souběh funkcí kritizují dlouhodobě. Na svém twitteru se k radním i budoucímu primátorovi kriticky vyjádřil i končící primátor hlavního města Zdeněk Hřib.
Piráti budou mít jako jediní ve vedení Prahy všechny radní na plný úvazek. Jako pirátského politika mě těší, že jdeme příkladem. Jinak mě mrzí, že to dávno není standardem. Je to ale interní věcí každé strany, aby si to obhájili před svými voliči. 👍
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) February 10, 2023
Někteří z jeho sledujících to od něj brali jen jako zbytečné „rýpání“. „A chcete tedy do této koalice? Nebo od počátku budete koaličním partnerům okopávat kotníky?“ ptala se ho diskutující Lenka Kohoutová. „Já si myslím, že voliči to jasně ukázali ve volbách, ne?“ tázal se další kometující.
Pod tweetem Nory Fridrichové odkazujícím právě na výše zmíněnou reportáž se objevily i kritické názory. „Buď jsou činnosti na těch pozicích extrémně nenáročné, nebo je hodlá zanedbávat,“ myslí si uživatel Marek. „Reklama na důchodovou reformu – ne jednu, ale čtyři práce ještě dokážete v 80 letech dělat,“ narážel na kumulaci funkcí i na pokročilý věk Svobody komentující Luděk.
O svůj post nechce přijít ani Pospíšil a Udženija
Svoboda ovšem není na pražském magistrátu jediný, koho se to týká. Podobnou situaci řeší další čtyři členové městské rady.
Michal Hroza (TOP 09) pro Českou televizi uvedl, že svůj dosavadní post místostarosty Prahy 4 opustí. Antonín Klecanda (STAN) hodlá ve své práci pokračovat, bude ale už neuvolněným starostou Kolovrat.
Své místo starostky Prahy 2 se ale rozhodla ponechat si Alexandra Udženija (ODS), aspoň prozatím. Jiří Pospíšil (TOP 09) se zase rozhodl neopustit své místo europoslance. Výkon této pozice je ale především v Bruselu. „Nejsem si vědom, že by pan Pospíšil měl soukromé letadlo,“ řekl pro Českou televizi vedoucí analytik Transparency International ČR Marek Chromý.
Zdroj: Česká televize, Seznam Zprávy, Twitter
Autor: Markéta Mladá