Začátek dubna je v České republice spojený se zápisy prvňáčků do základních škol. Toto období se stává pro mnoho rodičů čím dál tím náročnější. Navíc teď mají také obavu, zda bude dostatek míst na školách, když se sem budou hlásit i ukrajinské děti.
Rozdíly mezi základními školami jsou často propastné, a pokud má rodič možnost výběru, snaží se vybrat tu nejlepší pro své dítě. A ukazuje se, že to může být docela boj.
Základní škola by měla poskytnout základní vzdělání dle stanov stejně všem žákům ve všech městech. Že jsou však přístupy k těmto stanovám různé a dle toho se pak liší jednotlivé školy, je veřejně známé tajemství.
Hledám trvalý pobyt, stačí na měsíc
I takové inzeráty můžete najít na internetu. Na facebooku se můžete setkat s příspěvky, které obsahují vypsané adresy, na kterých rodiče hledají trvalý pobyt. Po porovnání se seznamy spádových škol pak zjistíte, že se jedná o adresy spadající pod některou z preferovaných škol.
Tento problém mají samozřejmě zejména větší města, ale někteří rodiče jsou ochotní každý den dítě do školy vozit i hodinu z místa svého bydliště, pokud je škola dle nich dobrá.
Rok co rok se zvyšuje převis žáků na žádaných školách, což pak vede k tomu, že školy musejí losovat. Dochází nakonec k paradoxu, kdy se opravdu spádové děti nedostanou na svou školu, zatímco děti bydlící 10 km od školy ano.
„V diskuzích na téma, zda je správné měnit adresu, se vždy strhne mela. Ti, co bydlí na „správné“ adrese, si samozřejmě myslí, že je to od ostatních rodičů sobecké. Ti druzí se zase hájí tím, že přece nemůže o budoucnosti jejich dítěte rozhodovat adresa bydliště,“ popisuje pro Přehledně24 běžnou praxi Pavla Novotná, matka dvou školáků.
Nelze upřít část pravdy ani jedné ze skupin rodičů, avšak bez změny legislativy toto nelze změnit. Po změně by jistě volali i rodiče, kteří naopak nechtějí na žádnou z těchto výběrových škol, protože vnímají, že by ji jejich dítě moc dobře nezvládalo. Proto i tito rodiče mění trvalé bydliště, aby naopak dostali dítě na méně prestižní školu.
„A tak každý rok zažívají úřady akci, kterou lze nazvat škatulata, hýbejte se. V březnu se tak hromadně přepisují děti, které se v červnu opět vracejí na svou faktickou adresu,“ doplňuje Pavla Novotná.
Rodiny uprchlíků
K tomu se nyní ještě přidají děti z rodin uprchlíků. Už teď byl velký problém dostat dítě na školu a nyní přibude velké množství dalších dětí, se kterými se nepočítalo.
Ministerstvo školství však rodiče uklidňuje, že se nemusejí bát.
Během dubna proběhnou řádné zápisy pro české děti a od 1. června pak budou spuštěny „zvláštní zápisy“ pro děti z Ukrajiny. Následně poté bude na ministerstvu, aby pomohlo školám navýšit kapacity či najít vhodné zařízení pro děti, pro které nebude na školách nalezeno místo.
Jak však budou tyto kapacity navýšeny a co to pro školy bude znamenat? To se uvidí dle toho, kolik se reálně přihlásí dětí nad rámec kapacit. Ministerstvo bude situaci konzultovat přímo s kraji, které zase budou v kontaktu s jednotlivými školami.
Další informace jsou uvedené v metodice ministerstva školství ke vzdělávání ukrajinských dětí v ČR. V dubnu však mají všichni rodiče českých dětí dostatek času na zápis do školy.
Zdroj: Seznam Zprávy, Metodika MŠMT, Přehledně24
Autor: Soňa Jiroutová