Každým rokem je v České republice víc a víc lidí, kteří mají problémy s bydlením a nežijí v podmínkách, které jsou nutné k tomu, aby člověk mohl dodržovat nějaký režim a mít normální život. Bytová krize podle dostupných informací stojí stát více než 11 miliard korun ročně.
Bohužel tato částka podle mnoha expertů zohledňuje jenom některé náklady. Podle ČTK zahrnuje výdaje kvůli zdravotním problémům, zhoršení kvality života či odebírání dětí z rodin. Jenomže v ní není zohledněn dopad na vzdělání nebo zaměstnanost.
Ani dopad na kriminalitu, vězeňství či hodnotu nemovitostí v místech, která mají problém, není možné zcela do částky zahrnout. Ve výsledku je tak pravděpodobně mnohem vyšší. O problému promluvila Lucie Zapletalová z organizace České priority.
115 tisíc lidí žije v nevyhovujících podmínkách
Organizace s názvem Za bydlení uvedla, že v letošním roce bylo bez domova nebo v bytě s nevyhovujícími podmínkami celkem 115 tisíc lidí. Bohužel se to týká i dětí a důchodců a čísla jsou v tomto ohledu nemilosrdná. 37 000 dětí a 5 000 seniorů v nevyhovujících podmínkách je pro Českou republiku velkým problémem.
Navíc zhruba 440 tisíc lidí mělo s bydlením problémy a hrozila jim jeho ztráta. Dalších 450 tisíc lidí dává za bydlení více než dvě třetiny svého příjmu a na živobytí jim tak příliš nezbývá. „Bytová nouze přináší náklady nám všem. My všichni vydáváme nějaké prostředky, abychom její dopady řešili,“ říká Zapletalová.
„Bytová nouze generuje celospolečenské náklady ve výši téměř 11 miliard korun ročně,“ dodala. Propočty jsou podle expertky velmi konzervativní a ve výsledku je suma daleko vyšší. Bohužel v současné době neexistuje žádné řešení, které by pomohlo se se situací naplno vypořádat.
Častěji hospitalizovaní
Je jasné, že lidé, kteří mají problémy s bydlením, nebo jsou úplně bez domova, se častěji potýkají také se zdravotními problémy. A to jak fyzickými, tak také psychickými. I v tomto ohledu byla provedena analýza, která ukázala mnohé.
Hospitalizace lidí v bytové nouzi stojí stát 1,82 miliardy korun ročně. Záchranná služba a pohotovost asi 290,7 milionu korun a péče o děti po odebrání z domova skoro 207,7 milionu korun. Bohužel je navíc celá řada dopadů, které zatím vyčísleny nebyly.
Mezi ty patří například kriminalita, domácí násilí či nezaměstnanost. „Dopady bytové nouze na vzdělávání a životní trajektorie dětí mohou představovat další zásadní náklady bytové nouze, které mohou být až násobně vyšší než náklady zahrnuté ve výsledku analýzy,“ uvádí autoři.
Zdroj: ČTK
Autor: Šárka Cvrkalová