Bývalému reprezentačnímu hokejistovi Romanu Čechmánkovi hrozí až čtyři roky za mřížemi, a to za podvod. Podle státního zástupce si cíleně půjčoval peníze, ačkoliv věděl, že své závazky nemůže splatit. Podle hokejistova obhájce to ale bylo úplně jinak. Finální verdikt vynese zlínský soud 19. dubna.
Už několik let probíhá soud s bývalým hokejistou Čechmánkem. Roman Čechmánek je český hokejový trenér a bývalý hokejový brankář. Mimo jiné je třeba olympijským vítězem, trojnásobným mistrem světa a několikanásobným vítězem české a československé nejvyšší hokejové soutěže. Letos v březnu mu bylo 51 let.
Podle původní obžaloby mělo dojít k podvodu, při kterém škoda přesáhla 15 milionů korun. Krajský soud už ale sportovce třikrát zprostil obžaloby, třikrát ale toto rozhodnutí zrušil olomoucký vrchní soud a nyní kauzu vrátil zpět do Zlína.
Při novém projednávání státní zástupce změnil výši škody, a to na 8,5 milionu korun. Čímž došlo k překvalifikování činu a klesla tím i potenciální výše trestu. Z původních až 15 let se snížila na 2 až 8 let, přičemž státní zástupce navrhuje trest v polovině této sazby.
Měl si půjčovat, ačkoliv věděl, že nezvládá splácet
Žaloba byla postavena na tom, že si bývalý hokejista měl mezi lety 2011 až 2014 půjčovat peníze a objednávat zboží a vybavení, ačkoliv si musel být vědom toho, že ve své situaci už není schopný své závazky splácet. Tím se podle státního zástupce dopustil podvodu.
Podle Čechmánka ale toto tvrzení není pravdivé. „Vrátil jsem se do Česka s majetkem, který byl vysoký. Rozjel jsem podnikatelské záměry, které nebyly dotaženy. Mnohonásobně můj majetek převyšoval dlužné částky, které tam byly,“ řekl soudu podle ČTK.
Podle znalce měl větší majetek než dluhy
Mezi jeho podnikatelské záměry patřila například výstavba minipivovaru s restaurací, který byl v provozu asi jen rok, dále koupě několika nemovitostí, developerské projekty v Chorvatsku a další. Hokejový brankář si na tyto věci půjčoval od bank, ale také od známých.
Slova obžalovaného potvrdil i znalec z oboru ekonomie Petr Janíček. Ten už několikrát vypovídal ve prospěch známého sportovce.
„Dospěl jsem k závěru, že jeho majetek převyšoval hodnotu závazků. Kdyby veškerý majetek směnil na finanční prostředky, mohl všechny dluhy, které byly identifikovány, uhradit,“ zopakoval i nyní před zlínským soudem.
Insolvence ho přivedla na mizinu
Důvodem, proč tak neučinil, je podle Čechmánka insolvence a soudem vyhlášený konkurz na jeho majetek. Na to upozorňoval i jeho obhájce Tomáš Štípka. „Přijel ze Spojených států s 200 miliony korun a dnes tady sedí v jednací síni a nemá nic, možná nějaké zbylé dluhy,“ řekl podle zpravodajského webu iDNES.
Podle něj byly insolvenční dražby sportovcova majetku velmi pochybné a majetek byl prodán velmi pod cenou. Jestli soud k těmto okolnostem přihlédne, se ukáže 19. dubna. To by měl být vynesen rozsudek.
Zdroj: ČTK, CNN Prima NEWS, iDNES
Autor: Markéta Mladá