Příštích 14 dní můžeme podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly očekávat vysoké počty nakažených. I nová vláda se dle něj rozhodla v některých krocích špatně, co se týče testování. Řekl to v pořadu Události, komentáře České televize.
Prymula také tvrdí, že je hloupost očkovat se pořád dokola, protože tělo už nebude proti nákaze chráněno. Podle něj se omikron chová stejně, jako je tomu v jiných zemích. Mutace se vyvíjí stejně jako delta, jen mnohem rychleji. Rychleji by pak mohla také vymizet, a pokud se další varianta neobjeví, budeme si moci na chvíli oddechnout.
Počty nakažených stoupají, ale v nemocnicích pacienti ubývají
„Teď jsme v té dolní fázi tohoto vývoje, kdy se začal uplatňovat omikron, začal nabývat na síle. A už tady vidíme vlastně první týden, kdy dochází k jednoznačnému nárůstu,“ řekl Prymula v rozhovoru pro Českou televizi. Během příštích dnů se objeví ještě více nakažených.
„V podstatě podle všech předpokladů by ten nárůst měl být poměrně prudký během nějakých 14 dnů, pak bude docházet k poklesu. Ten může být třeba třítýdenní, měsíční, logicky zátěž nemocnic bude mít poměrně významnou prodlevu, takže ty nemocnice budou ještě zatíženy určitě během února, ale potom by mělo skutečně dojít k poměrně významnému uvolnění,“ myslí si Roman Prymula.
V nemocnicích je momentálně asi 1900 pacientů, ale postupně jich ubývá. Varianta omikron tak zamíchala s kartami politiků, kteří pak rychle mění strategii, a to nejen u nás, ale také v zahraničí. Podle Prymuly už nejsou pravidla tak přísná a ubývá omezení.
„Viděli jsme tady predikce, i v České republice, a dá se usuzovat z těch celosvětových dat, že opravdu ta závislost na počtu pozitivních versus počet hospitalizovaných a zemřelých je výrazně odlišná a je výrazně mírnější, než tomu bylo u předcházejících variant,“ uvedl epidemiolog.
Počet zemřelých je nižší, i když počty nakažených rostou
„Když se podíváme na ty jednotlivé vlny ve světě, tak teď jsme vlastně na několikanásobku počtu nových případů, ve srovnání se všemi předcházejícími vlnami, nicméně počet zemřelých, ten je zase mnohonásobně nižší, takže to je důvod, proč se ta strategie začíná měnit,“ pokračuje Prymula.
Jeho slova potvrzuje i britská agentura pro zdravotní bezpečnost, jež ke konci prosince uvedla, že u lidí nakažených omikronem je pravděpodobnost hospitalizace o 50– 70 procent nižší než u osob, které se nakazily variantou delta. Vědci z Královské univerzity v Londýně zase přišli ve své studii se zjištěním, že u pacientů s omikronem je o 40 procent nižší pravděpodobnost hospitalizace než u lidí nakažených deltou.
Pracovní karanténa podle Prymuly
Dle Prymuly by měla být pracovní karanténa určena nejen pro pracovníky v sociálních službách nebo lékaře a zdravotníky, jak odsouhlasila v pátek vláda. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek řekl, že pracovní karanténa bude umožněna v ojedinělých případech zaměstnanců právě z těchto oblastí.
„Těch kritických oddělení, kde je skutečně nutné, aby tam nebyla kontaminace ze zevního prostředí jakýmkoliv virem, to znamená ty různé life islandy na hematoonkologiích a podobně, tak tady je naprosto nežádoucí, aby tam byli takovíto lidé, takže toto by mělo být využíváno skutečně v naprosto raritních případech, kdy to není možno řešit jinak a kdy je nutné, aby to oddělení fungovalo,“ myslí si.
Prymula predikuje zpomalení pandemie do dvou měsíců poté, co se přežene omikronová vlna. „On se může stát obětí svého vlastního úspěchu, a pokud rychlým tempem, tak jak to vypadá, projde prakticky celou zeměkoulí, a nezatíží nás tím těžkým průběhem s celou řadou úmrtí, tak se během třeba jednoho a půl až dvou měsíců stane, že ta vlna celosvětově se dostane na poměrně nízké hodnoty,“ vysvětlil Prymula.
Zdroj: Česká televize, Vlada.cz, Imperial College London
Autor: Raina Tomanová