Centrální evidence psů: Mazlíčci budou nově registrovaní na jednom místě, registr povede veterinární komora

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pes
Zdroj: Pixabay

Psi budou v České republice registrováni v centrální evidenci. Tu bude provozovat Komora veterinárních lékařů a jednotliví veterináři do ní budou zasílat identifikační údaje chovatele a jeho zvířat při jejich očipování nebo očkování. Evidence byla Sněmovnou schválena v rámci novely veterinárního zákona.

Přístup do evidence zvířat budou mít nejen samotní veterináři. Kromě nich budou moci nahlédnout i orgány státní moci, částečně budou informace také přístupné chovatelům. Evidence bude vedena jako neveřejný registr a cenu registrace si naúčtují soukromí veterináři sami.

Poslanec Pavel Bělobrádek k celé věci dodal, že do evidence budou moci nahlédnout také obce, které mají právě znát informace o zvířatech v místě žijících. Zápis jednotlivých zvířat bude vyřazen po dvaceti letech od jeho vzniku.

Čipovat mohou nejen veterináři

„Veterinární lékaři budou povinni zapsat psa do centrální evidence do sedmi pracovních dní od čipování nebo očkování či přeočkování. Ve stejné lhůtě musí také zapsat změny v informacích o chovateli,“ uvádí Česká televize.

Podle jejích informací navíc budou moci psy čipovat také vysoké školy veterinární, které připravují své studenty na budoucí praxi. Náklady na vznik i provoz evidence bude financovat stát. Kromě evidence řeší novela i další podrobnosti týkající se zvířat.

Zavádí například podle požadavků Evropské unie pravidla pro mezinárodní přepravu zvířat. Porušení takových pravidel by mohlo být potrestáno až pokutou ve výši milionů. Kromě psů a koček se novela týká i dalších domácích zvířat, a to vesměs užitkových.

Ochrana proti týrání zvířat

Poslanec Josef Kott v novele například prosadil, aby se omezení domácích porážek skotu maximálně na tři kusy ročně vztahovalo také na roční a mladší kusy. Zdůvodnil to hrozbou prodeje hovězího masa bez prověření. Petr Bendl zase prosadil úpravu části zákona, která se věnuje ochraně proti týrání zvířat.

„Návrh zákona projednal zemědělský výbor Poslanecké sněmovny na své osmé schůzi dne 5. května tohoto roku a svým usnesením doporučil Poslanecké sněmovně schválit vládní návrh zákona ve znění přijatých pozměňovacích návrhů,“ píší Parlamentní listy.

„Přijaté pozměňovací návrhy, které byly vypracovány v součinnosti s ministerstvem zemědělství, jsou v souladu s koncepcí předkladatele, přispějí ke zkvalitnění vládního návrhu zákona,“ dodal k věci ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Zdroj: ČTK, Česká televize, Parlamentní listy 

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články