Ceny pečiva letos porostou, ne ale tak razantně jako loni. Občané pro růst cen nevidí žádný důvod

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Chleba
Zdroj: Shutterstock

Pečivo bude i nadále zdražovat. Zatímco loni zdražilo o více než půlku, v současné době by nemělo docházet k nárůstu většímu než jen o pár procent. Ukazují to statistiky Svazu pekařů a cukrářů ČR. Výrazně dříve vzrostly také ceny sladkého pečiva, ani u nich se neočekává další výrazné zdražování.

Pečivo zdražuje nejen v souvislosti se zdražováním energií, ale především kvůli válce na Ukrajině. Společně s Ruskem jde totiž o země, které jsou jedním z největších vývozců obilí. Ukrajina navíc už loni v říjnu oznámila, že zastavuje vývoz své zemědělské produkce přes černomořské přístavy, píše server Newstream.

Loni v prosinci se tak cena konzumního chleba vyšplhala až na 40 korun za kilogram, uvádí iDNES. Podle výkonného ředitele svazu Bohumila Hlavatého nyní růst cen zpomalí. Přesto se ale budou nadále velmi pravděpodobně zvyšovat.

Svaz na vládu apeloval včas

Už na začátku minulého roku podle serveru Vitalia apeloval Svaz pekařů a cukrářů na vládu, aby včas zasáhla. Chtěl po ní, aby byl omezen vývoz pšenice do zahraničí a došlo k poskytnutí dotací pekárnám.

Tehdy odborníci předpokládali, že v případě zdražování by mohla Šumava stát i 60 korun. Při nedávné hádce v Poslanecké sněmovně se jedna z poslankyň snažila upozornit, že dva a půlkilový bochník chleba stojí dnes kolem 100 korun.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula se ale snažil přesvědčit Margitu Balaštíkovou, že normální chléb má necelý kilogram a stojí okolo 48 korun. Je pravda, že 2,5 kilogramu pečiva by vyšlo na stovku, tak velké bochníky se ale běžně neprodávají.

Razantní růst se letos neočekává

Ačkoli v minulém roce ceny stouply opravdu o velkou část, letos odborníci jejich razantní růst neočekávají. „Dle našich předpokladů by v letošním roce již nemělo docházet ke skokovému zdražování pečiva, jako tomu bylo v roce 2022,“ řekl Bohumil Hlavatý.

Podle jeho slov bude vše hodně záviset na vývoji cen vstupních surovin, energií a pohonných hmot. Ten by letos ale neměl být takový jako v roce minulém. Mnoho občanů České republiky má ale i tak se zdražováním velké problémy.

„Pekaři očekávají – snad zloději ne?? Ceny obilí jsou na úrovni před válkou, ceny energií mají zastropované a klesají už i pod tento strop a ceny místo dolů míří nahoru, nafta šla taky dolů,“ rozčílil se v komentářích na iDNES pan Lubomír.

„Jaký je důvod růstu cen? Sváděli to na růst cen pšenice, ta ovšem už vloni poklesla zpět na úroveň před 2 lety. Pak na růst PHM, ale ten se nekoná a ceny jsou stejné jako před rokem. Pak na růst energií. Ten sice ještě je, ale cena energií spíš klesá, než roste. Takže kromě nenažranosti pekařů žádný důvod neexistuje,“ souhlasí s ním i pan Josef.

Zdroj: iDNES, Newstream, Vitalia, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články