Češi mají stále strach z inflace. Nakupují ve slevách a méně plýtvají potravinami

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Plytvani jidlem
Zdroj: Shutterstock

Češi mají stále velký strach z rostoucích cen a další inflace. Podle výzkumu agentury Ipsos 6 z 10 Čechů očekává, že se jejich výdaje budou v následujících třech měsících dále zvyšovat. S tím souvisí také to, že lidé daleko méně plýtvají jídlem.

Vyhazování potravin je celosvětovým problémem. Češi se ale oproti roku 2019 loni výrazně zlepšili, uvádí Czech Crunch. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství končí třetina potravin jako odpad. Jen v Evropě jde asi o 87,6 milionu tun potravin ročně.

Češi se inflace obávají a začínají tak šetřit, kde se dá. Průzkumy ukazují, že spotřebitelé se nejvíce bojí dalšího růstu výdajů za potraviny (91 %). A právě proto méně plýtvají jídlem. 82 % dotazovaných osob je přesvědčených, že potravinami nyní neplýtvá.

„Dříve jsem měl pocit, že doma nic není, proto jsem chodil nakupovat často. A častěji jsem také vyhazoval zbytky potravin, které už podle mého neměly využití. Dnes si uvědomuji, že jsem plýtval. Na nákupy chodím méně často a dokážu uvařit i ze zbytků, které se v lednici nachází,“ říká například pro Přehledně24 pětatřicetiletý Aleš z Prahy.

Nesnězeno

Proti plýtvání jídlem bojuje také aplikace Nesnězeno. Jedná se o platformu, jejímž prostřednictvím podniky prodávají jídla z daného dne nebo potraviny, kterým se blíží datum expirace. Proces šetří nejen peníze, ale také životní prostředí.

Pomocí platformy se podařilo zachránit například až 200 000 porcí jídel, které by jinak skončily v popelnici. Tím se podařilo zabránit emisím, které by obsahovaly více než 490 tun skleníkových plynů, uvádí dále platforma.

Šetřit se pokouší i celá řada podniků. Například Albert otevřel již před časem první bezodpadovou prodejnu, kde se nevyužité jídlo dále spotřebovává například v místní kantýně pro zaměstnance.

Na plýtvání jídlem se zaměřili také v dalších zemích. Ve Španělsku začal letos platit zákon, který má omezit plýtvání jídlem v restauracích. V České republice se lidé pokouší neplýtvat, přesto ale podle dostupných informací za rok skončí v odpadcích až 800 tun jídla.

Nákupy ve slevách

Kromě toho, že se Češi snaží méně plýtvat jídlem, hlídají si také potraviny ve slevách. Podle průzkumu společnosti Kruk více než polovina Čechů nakupuje hlavně ve slevách, 28 % osob pak začalo se zvyšujícími se cenami kupovat pouze základní potraviny.

„Více než pětiny českých domácností se zdražování potravin zatím nijak nedotklo a nakupují je stejně jako dříve. Uskromnit se ale museli především penzisté, rodiče na rodičovské dovolené a lidé bez zaměstnání,“ cituje server Novinky Jaroslavu Palendovou ze společnosti Kruk.

„Určitě si hlídám slevy. Už dávno neplatí, že letáky jsou jen pro důchodce. Se svým stejně starým přítelem do nich každý den koukáme a snažíme se chytit cenově výhodné nabídky,“ přiznává pro Přehledně24 pětadvacetiletá Adriana.

Zdroj: Ipsos, Czech Crunch, Přehledně24, Nesnězeno, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články