Češi neztrácejí optimismus. Dle výsledků průzkumu je jejich životní spokojenost nadprůměrná

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
happiness
Zdroj: Shutterstock

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu AV ČR realizovalo výzkum v rámci projektu: Výzkum doby covidové a postcovidové. Snažilo se tak porovnat výsledky životní spokojenosti Čechů v současné době i v době minulé.

Dle zjištění CVVM zásadní roli ve vnímání života hraje dosažené vzdělání, věk nebo zdravotní stav respondentů. Analýza podrobně mapuje průběh a společenské dopady pandemie v České republice, uvádí tisková zpráva Centra pro výzkum veřejného mínění. Dle výsledku tohoto výzkumu lze životní spokojenost Čechů považovat za nadprůměrnou.

S životem jsme spíše spokojení

Průzkum se uskutečnil v době od 14. července do 4. září letošního roku. Zapojilo se do něj celkem 821 respondentů. Ti vybírali na 11bodové škále, jaká je jejich životní situace. Jako bod 0 bylo označeno tvrzení naprosto nespokojený(á), jako bod do 10 naopak tvrzení naprosto spokojený(á).

Dle výsledků je životní spokojenost Čechů v minulosti 6,72 bodu, v případě současnosti dokonce 6,95 a v případě budoucnosti 6,89 bodu. Zmiňovaná životní spokojenost dle CVVM souvisí s dosaženým vzděláním, věkem, subjektivně hodnocenou životní úrovní a zdravotním stavem respondentů.

„Respondentům jsme položili analogické otázky pro danou časovou etapu, čímž jsme schopni zmapovat životní spokojenost jedinců v průběhu času. Samozřejmě na základě dat nelze přesně zjistit, co konkrétně způsobilo možné změny v životní spokojenosti, nicméně lze tak soudit například podle současné společenské situace a problémů, kterým společnost v dané době čelí (např. covidová pandemie v minulosti, válka na Ukrajině a energetická krize v současnosti či změna klimatu v budoucnosti),“ cituje TN.cz odborníky, kteří analýzu sestavili.

Konec blahobytu?

Současně s tímto dotazníkem Akademie věd ČR v rámci Týdne Akademie věd ČR sdílela na svém facebookovém profilu přednášku s názvem Konec blahobytu? Přednášející Filip Pertold, David Klimeš a Tomáš Kostelecký se v ní zabývají otázkami nejen české ekonomiky.

Ačkoliv totiž z výzkumu vyplývá, že Češi současnou situaci zvládají, jiné průzkumy a ankety upozorňují již teď na dopady ekonomické krize, podle kterých Češi začali výrazně šetřit. Potraviny nakupují především ve slevách, oblečení a kulturní či sportovní zážitky si odpustí častěji než dříve. Obavy z budoucnosti tak zasahují čím dál více spoluobčanů.

„Pokud bych měla odpovědět na otázku, která je předmětem výzkumu, tak v současnosti mám vše důležité, co chci, jako dotazovaní respondenti z výzkumu. Moje odpověď tedy zní: souhlasím a svou životní situaci bych také zhodnotila jako nadprůměrnou. Sice se obávám budoucnosti a strmého nárůstu cen prakticky všeho, v současné době mi ale nic nechybí,“ řekla pro Přehledně24 paní Antonie z Prahy.

Zdroje: CVVM, Tisková zpráva, TN.czFacebook, Přehledně24

Autor: Evženie Novotná



Související články