Češi produkují velké množství elektroodpadu. Staré telefony nechávají v šuplíku a lednice vyhazují k popelnicím

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
elektroodpad
Zdroj: Shutterstock

Na každého obyvatele Česka připadá až 15,7 kilogramů elektronického odpadu ročně. Více než desetinu z toho tvoří mobilní telefony. Ty si Češi pořizují nové jednou zhruba za 3 roky, uvádí tisková zpráva projektu datové žurnalistiky Evropa v datech. Elektroodpad je přitom velkou zátěží pro životní prostředí.

„V covidových letech jsme zaznamenali nárůst v počtu prodaných kusů o 15 %. V loňském roce se nám podařilo tento trend udržet. I přes nepříznivou situaci, válku na Ukrajině, inflaci a energetickou krizi se nám podařilo navýšit počty prodaných kusů,“ uvedl Tomáš Račák, category manager ze společnosti Datart.

98,8 % Čechů starších 16 let má vlastní mobilní telefon. Stará zařízení po koupi nového mobilu si Češi nechávají ve většině případů doma v šuplíku. K recyklaci operátorům se jich podle Evropy v datech vrací jen 1 %.

Zrecyklujte telefon

Podle serveru Svět průmyslu se u nás ročně vyprodukuje celkově přes 150 tun elektroodpadu. Podepisují se na tom především nízké ceny elektroniky a její nízká životnost. Podobně jako u telefonů, i u dalších drobných elektrozařízení nechávají Češi často staré kousky ležet doma.

To vyplývá i z ankety na iDNES, kde většina lidí potvrzuje, že si starý telefon nechává doma. „Osobně, když koupím nový mobil a starý je pořád použitelný, tak ho zkusím udat v úzké rodině. Třeba syn zdědil telefon po mně, pak po manželce,“ uvádí pak pan Jiří.

Likvidaci elekroniky přitom nabízí většina prodejců, odpad se dá také odvézt do sběrných dvorů. Tyto možnosti ale využívá jenom minimum Čechů. „Hodláme se na tento problém více soustředit a zvyšovat povědomí o tom, co dělat se zařízením poté, co doslouží,“ vysvětluje Martin Orgoník ze společnosti T-Mobile. Ta stojí za osvětovou kampaní s názvem Zrecyklujte telefon.

U popelnic běžně končí i pračky a ledničky

Kromě malých elektrozařízení mají Češi problém i s ekologickým zbavováním se ledniček, praček, mikrovlnek a dalších elektrospotřebičů. Ty podle Novinek běžně končí u popelnic.

To je podle Barbory Stárkové z oddělení komunikace a marketingu společností Rema špatně. Nejenže se z nepotřebných zařízení nemohou recyklovat hodnotné suroviny, ale navíc se tímto způsobem elektronika dostane na skládku nebo do spalovny, kde ohrožuje životní prostředí i lidské zdraví.

Zdroj: Tisková zpráva projektu Evropa v datech, Svět průmyslu, Zrecyklujte telefon, Novinky, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články