Češi šetří na nákupu potravin. Většina si nemůže dovolit tak kvalitní jídlo jako před rokem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nakupovani
Zdroj: Shutterstock

Kvalita stravování Čechů se zhoršila a může za to inflace. Podle průzkumů v současné situaci většina občanů republiky více šetří a lidé jsou ochotni kupovat za nižší ceny méně kvalitní potraviny. U více než čtvrtiny Čechů je to přitom podle iDNES velmi výrazný zásah do jejich návyků.

Stejně kvalitní jídla jako před rokem si dopřává jen 37 % lidí, uvádí server, který čerpá z dat průzkumu stravovacích návyků FOOD. A nejde pouze o menší porce a chuťové preference, průzkum prokázal, že lidé jedí také více nezdravých potravin.

„Z celorepublikového průzkumu vyplývá, že v porovnání s minulým rokem si dopřává méně zdravých a vyvážených jídel přes 57 % lidí, čtvrtina jí zdravě jen zřídka nebo si taková jídla dokonce vůbec nemůže nyní dovolit,“ říká členka vedení Edenredu Aneta Martišková.

Šetří i na návštěvách restaurací

Podle informací TV Nova se 6,5 % osob musí omezovat při nákupu potravin výrazně, přes 20 % osob pak mírněji, ale stále citelně. Naopak pouhé půl procento respondentů odpovědělo, že si může dovolit jídla kvalitnější než před rokem.

Server Novinky pak uvádí, že kromě nákupů v obchodě šetří Češi na jídle i jinde. Velká část lidí například omezila návštěvy restaurací a dalších podniků. Nejvíce lidí – 56 % – zmínilo, že omezují návštěvy restaurací, dále pak neutrácejí za nákupy takzvaně zbytných věcí, jako je například mobilní telefon, nepořizují si nové oblečení či kosmetiku, uvádí web.

„Šetříme, kde se dá. Do restaurace jsme dříve chodili pravidelně, teď jsem v žádné nebyl už měsíce. A v obchodě samozřejmě kupujeme spíše levnější potraviny, i když víme, že jsou méně kvalitní,“ přiznává pro Přehledně24 pan Petr z Vysokého Mýta.

Nadprůměrná daň

Pouhé tři země, jmenovitě Dánsko, Estonsko a Litva, mají aktuálně vyšší daň z přidané hodnoty u základních potravin než Česká republika, uvádí Seznam Zprávy. Například u alkoholu je sazba u nás vyšší než na jídlo, v porovnání s jinými zeměmi jsme na tom ale dobře.

To samé platí u tabákových výrobků. V praxi to ale znamená, že zatímco na potravinách si oproti jiným zemím připlatíme, u cigaret a piva oproti nim povětšinou šetříme.

Zdroj: iDNES, Novinky, TV Nova, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články