Česká delegace vyjednala zásobu léků z Jižní Koreje. Situace však stále bude kritická

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Leky
Zdroj: DedMityay / Shutterstock.com

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v rámci své cesty na Tchaj-wan navštívila i Jižní Koreu. V rámci této návštěvy byla dojednána pomoc s lékovou krizí, se kterou se aktuálně potýká Česko.

Zástupci vlády na tiskové konferenci uvedli, že kromě dodávky léků z Jižní Koreje bylo dohodnuto i přesunutí části výroby do České republiky.

Velký úspěch české delegace

„Vedli jsme celou řadu jednání. Ale v oblasti léků jsme se vrátili s velmi dobrou zprávou,“ sdělila Pekarová Adamová na  tiskové konferenci.

Dle sdělení předsedkyně Sněmovny dostalo Česko příslib od jihokorejského premiéra Han Duk-su, že se mu dostane pomoci zejména v oblasti antibiotik.

„Naším cílem je nejen dodání antibiotik a chybějících léků, které potřebujeme pro příští sezonu, ale i to, aby se posunuly možnosti korejských výrobců přesunout výrobu do České republiky,“ dodala Pekarová Adamová.

Ta o úspěchu české delegace informovala i na svém twitteru, kde poděkovala za práci ministerstvu zdravotnictví a především panu ministrovi.

Jižní Korea je ve výrobě samostatná

Výhodou této spolupráce je fakt, že Jižní Korea není závislá na dodávkách komponentů z Číny a Indie, kam byla přesunuta většina výroby léčiv.

Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček k tomu doplnil, že česká delegace oslovila pět tamních výrobců, kteří by mohli ještě letos dodat až několik stovek tisíc balení antibiotických suspensí pro děti.

„Jejich kapacity dramaticky převyšují to, co bychom ve střední a východní Evropě potřebovali. Jeden z těch středně velkých výrobců, co se týká antibiotik pro děti, zásobuje několik jihoasijských trhů. Pro nás se bavíme o řádu několika stovek tisíc balení pro podzimní sezonu,“ sdělil Dvořáček.

Dvořáček ale zároveň dodal, že proces bude dlouhodobý a může to trvat další čtyři až pět let, než by výroba v Čechách byla zahájena. Léková krize tak dle něj stále není u konce.

Ministr slibuje vždy alespoň jednu alternativu

O této pozitivní zprávě pro český trh informoval i sám ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, jehož vyjádření si lze pustit například na twitteru.

Zároveň ministr přislíbil, že do té doby, než dodávka do Česka dorazí, bude i nadále pracovat na mimořádných dodávkách léků.

Za tímto účelem pověřil svého náměstka Jakuba Dvořáčka, aby vytvořil pracovní skupinu. Ta bude mít za úkol hlídat, aby byla v Česku dostupná alespoň jedna alternativa ke každému léku.

Ministr zároveň se svým týmem pracuje na novele zákona o léčivech, která by výrobcům stanovovala povinnost mít alespoň dvouměsíční zásobu léčiv. Farmaceutické firmy však tento krok kritizují s tím, že povede ke zvýšení cen léků.

„Nedávno ještě od tohoto tzv. odborníka naší žlutomodré a neschopné vlády zaznělo, že když obvoláte sto lékáren, tak léky určitě seženete,“ reaguje na ministrovy plány skepticky jeden z občanů na facebooku.

„Alternativy sice jsou, ale neodpovídají daným nemocem. Děti mají spálovou angínu a léky, které dostávají, vůbec neodpovídají nemoci, ale jsou předepisovány takové, které snad pomohou, ale hlavně v lékárnách jsou. Důsledkem je, že se angína stále vrací. Považuji toto za velké selhání vlády, kvůli kterému trpí děti,“ podělila se o svou zkušenost pro Přehledně24 maminka z Prahy.

Zdroj: Zdravé zprávy, Aktuálně, Twitter, Facebook, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články