Česká jaderná chemička vyvinula lék na rakovinu prostaty. Americká FDA lék již schválila

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
rakovina prostaty
Zdroj: Shutterstock

Tým okolo vědkyně Martiny Benešové pracuje v centru pro výzkum rakoviny v Heidelbergu (Německo), kde vyvinul nový lék pro diagnostiku a léčbu rakoviny prostaty. Radiofarmakum PSMA-617, přezdívané Novartis Pluvicto, selektivně ničí nádorové buňky. Lék v tuto chvíli testuje olomoucká nemocnice.

„Je to nový typ terapie, který nabízí speciální možnost, jak dále léčit pacienty, kteří nereagovali na žádné dostupné terapie,“ řekla o léku Martina Benešová.

Lék již schválila FDA, v plném znění U. S. Food and Drug Administration, tedy v českém překladu americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Vedle toho se úřad zabývá třeba i testováním kosmetických přípravků nebo tabákových výrobků. Testování a následné schválení agenturou v USA trvalo dlouhých osm let.

Lék prošel testy

Společnost v posledních dnech lék schválila jako bezpečný a účinný proti progresivní, metastazující a odolné rakovině prostaty. Nové radiofarmakum dokáže nádorové buňky najít a ničit. Umí tak přímo v těle pacienta s rakovinou prostaty najít nemocné buňky, navázat se na ně, ozářit je a zničit, a to bez vážnějších vedlejších účinků.

„Naše farmakum je speciální v tom, že byť je radioaktivní, tak se vpichuje intravenózně do těla pacienta,“ popsala v pořadu Rozstřel princip léčby Benešová. „A vzhledem k tomu, že na povrchu buněk rakoviny prostaty se vyskytuje PSMA, prostaticky specifický membránový antigen, dochází k selektivní akumulaci tohoto farmaka především v buňkách rakoviny prostaty.“

„Ono to farmakum má prakticky tvar, který je komplementární k tvaru PSMA, které se vyskytuje na buňkách rakoviny prostaty. Můžete si to představit jako zámek a klíč, které do sebe krásně zapadají. Navíc naše farmakum má tu možnost otočit zámkem a vstoupit přímo do buňky rakoviny prostaty, a tím ozařuje přímo lokálně tyto buňky a selektivně je ničí,“ líčí úspěšná česká vědkyně.

„Další vlastností tohoto farmaka je to, že dochází k velmi rychlé cirkulaci v těle pacienta,“ říká jaderná chemička a pokračuje, „takže prakticky do čtyřiadvaceti hodin je maximální množství radiofarmaka opravdu v buňkách rakoviny prostaty, zbytek se z těla vyloučí močí, a což je velmi důležité, dochází k tzv. targetingu. Což znamená, že se hlavně soustředí na buňky rakoviny prostaty, a ne tolik na ostatní orgány nebo zdravé tkáně.“

Bude pomáhat i doma

Lék prozatím nebyl schválen Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). V tuto chvíli jej však testují ve Fakultní nemocnici Olomouc. Následně by mohl být lék k dispozici i tisícům českých pacientů. O léčbu tímto farmakem už projevila zájem oddělení nukleární medicíny v Brně, Praze, Olomouci nebo v Českých Budějovicích.

Zdroj: Deník N, Seznam Zprávy, Rozstřel iDNES

Autor: Veronika Holcová



Související články