Česká republika a Polsko se domluvily. Společně hodlají získat z Unie víc peněz

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Morawiecki
Zdroj: Profimedia

V pátek proběhla schůzka mezi českým premiérem Petrem Fialou a jeho polským protějškem Mateuszem Morawieckim. Oba státníci se sešli ve Varšavě, aby probrali společný postup směrem k Evropské unii. Tu hodlají požádat o mimořádné kompenzace pro evropské země, které byly nejvíce postiženy válkou na Ukrajině.

Polsko patří mezi ty nejvíce zasažené země uprchlickou krizí, která byla způsobena napadením Ukrajiny Ruskem. Do země od té doby přicestovaly asi tři miliony Ukrajinců. Do České republiky to bylo zhruba tři sta tisíc.

Chtějí solidaritu, ale dříve odmítaly kvóty

Česká republika i Polsko proto mají v plánu požádat ostatní země Evropské unie o solidaritu. Ta má být realizována skrze mimořádné finance, které by měly být do těchto zemí poslány.

Je zajímavé, že právě tyto dvě země odmítly přerozdělování a kvóty během uprchlické krize v roce 2015. Podle premiéra Fialy jde ale o úplně jinou situaci. „Lidé (z Ukrajiny) neutíkají, aby si zlepšili situaci, ale aby si zachránili životy,“ řekl po společném jednání.

Obě země silně podporují Ukrajinu

Polsko a Česká republika ale mají daleko více společných postojů. Oba státy hodlají i nadále velmi tvrdě postupovat proti Rusku.

„Domluvili jsme se, že budeme velmi intenzivně podporovat další sankce proti Rusku, a budeme tlačit, aby Ukrajina dostala kandidátské postavení (v EU). Ukrajina potřebuje, abychom jí dali najevo, že o ni stojíme, že patří do evropské rodiny, že EU jí otvírá dveře,“ vysvětlil Fiala.

Ačkoliv je Česko z 90 procent závislé na ruském zemním plynu, nehodlá podle premiéra přistoupit na novou podmínku Moskvy, která vyžaduje platbu za tuto komoditu v rublech. Stejně tak to má i Polsko. Morawiecki navíc na schůzce kritizoval postup Maďarska.

To, přestože je v Evropské unii, zastává k Rusku zcela opačný postoj, než má zbytek organizace. Země nevydala žádné sankce, a dokonce začala za plyn platit v rublech. „Zásadně nesouhlasíme s maďarským stanoviskem okolo války na Ukrajině. Očekáváme odsouzení válečných zločinů,“ řekl Morawiecki.

Oba premiéři se hodlají opět brzy sejít, zřejmě to bude na přelomu května a června a místem setkání bude s největší pravděpodobností Praha.

Má Polsko „máslo na hlavě“?

Oba státníci si v mnohém porozuměli a v konfliktu na Ukrajině zastává Polsko stejné postoje jako zbytek unie. Přesto vztahy Evropské unie s Varšavou nejsou zrovna ideální.

Polsku stejně jako Maďarsku je Evropskou unií často vyčítáno, že nedodržuje demokratické principy ostatních evropských zemí. V zemi údajně dochází k ohrožení svobody tisku či akademické svobody.

Petr Fiala ve svém prohlášení uvedl, že tyto skutečnosti pro něj momentálně nejsou vůbec důležité. „Postoj Polska při přijímání uprchlíků je všeobecně oceňován. Je oceňováno i to, jak Polsko hraje roli lídra při čelení ruské agresi a při podpoře Ukrajiny,“ vysvětlil.

Zdroj: ČTK, ČT24, iDNES

Autor: Markéta Mladá



Související články