Evropská komise navrhla pro Českou republiku výjimku z embarga na ruskou ropu, a to do poloviny roku 2024. Maďarsko a Slovensko mají stejnou výjimku, a to až do konce daného roku.
Evropská komise chce přesvědčit státy ke schválení sankčního balíčku vůči Rusku, proto podala výše uvedené návrhy. Maďarský premiér ale s reakcí otálí, protože řekl, že sankce nemůže podpořit kvůli možnému poškození místní ekonomiky.
V Bruselu se již jednalo o tom, jak mají sankce vypadat.
Zatím nedošlo k dohodě, pokračovat se bude o víkendu
Už v pátek diplomaté jednali o tom, jak budou sankce vypadat, ale zatím nedošlo ke shodě, takže se ve schůzi bude pokračovat zase o víkendu, uvedla Česká televize. Už teď je ale jasné, že Německo podle ministryně obrany Christine Lambrechtové dodá Ukrajině další zbraně.
Evropská komise tak projednávala upravený návrh nových sankcí, které počítají s ukončením dovozu ruské ropy už na konci letošního roku. Právě proto chce výjimky, a to nejen pro Česko, ale také pro sousední Slovensko a Maďarsko.
Nakonec se snad všechny unijní státy shodnou
Jako první to uvedla agentura Reuters. Viktor Orbán z Maďarska se ale obává o místní ekonomiku, proto je podle něj důležité transformovat sektor energetiky, což ale může trvat i několik let. Budapešť je ale připravená jednat o dalších sankcích, které Evropská unie připravuje.
Návrhů může být několik, a je možné, že se diplomaté členských zemí na nějakém shodnou. Unijní exekutiva tak přišla s několika ústupky, které by mohly nerozhodné země rozhoupat k podpoře sankčního balíčku, uvedla TV Nova.
Podle Evropské komise má sice Česká republika výjimku, ruská ropa se však nesmí prodávat do jiných zemí. Evropská unie a její členové doufají, že se nakonec všechny unijní státy shodnou, i když to podle předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové může trvat i několik dní.
Zdroj: Česká televize, Reuters, TV Nova
Autor: Raina Tomanová