Vicepremiér, ministr vnitra a dočasný ministr zahraničí Jan Hamáček dnes na tiskové konferenci uvedl, že bude dále s premiérem jednat o odvetných krocích vůči Rusku kvůli vyhoštění 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Tím Rusko reagovalo na vyhoštění 18 zaměstnanců ruské ambasády v Česku kvůli možnému zapojení Ruska do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.
Česká republika vyhostila 18 zaměstnanců ruského velvyslanectví kvůli možnému zapojení ruské tajné služby GRU do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.
Moskva na vyhoštění reagovala obdobně, místo 18 zaměstnanců jich však z české ambasády vyhostila 20. Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že je tento odvetný krok silnější, než čekal.
„Velvyslanci by měli zůstat“
Ministr zahraničí uvedl, že se vzhledem k razantnosti ruského kroku sejde s premiérem Andrejem Babišem a předloží mu návrh na další sankční kroky vůči Rusku. „Určitě pochopíte, že ho řeknu nejdříve jemu,“ řekl dnes novinářům na tiskové konferenci.
Rusko sice zatím nevyhostilo samotného českého velvyslance, jeho zástupce spolu s dalšími 19 zaměstnanci ambasády ale ano.
Podle Hamáčka bylo fungování českého velvyslanectví v Moskvě silně narušeno. „Funguje konzulární úsek, který tam musí být. Skončil celý politický úsek, skončil celý hospodářský úsek. Je to pro ambasádu obrovská rána,“ řekl Hamáček.
Dodal, že se tedy na českou ambasádu přesunou někteří čeští diplomaté z generálních konzulátů. Vyhoštění ruského velvyslance zatím nepovažuje za adekvátní krok, protože by tak podle něj došlo k ukončení veškerých politických vztahů mezi zeměmi. „Na té ambasádě někdo být musí a myslíme si, že by to měl být právě velvyslanec,“ uvedl.
Státní terorismus
Dalším tématem dnešní tiskové konference bylo chystané odtajnění některých dokumentů z vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích před sedmi lety.
Premiér Andrej Babiš na jiné konferenci 17. dubna oznámil, že Bezpečnostní informační služba (BIS) ve spolupráci s NCOZ a dalšími orgány dospěla k závěru, že výbuch, při kterém zemřeli dva lidé, zosnovali agenti ruské tajné služby GRU Alexander Miškin a Anatolij Čepiga.
Ti jsou zároveň podezřelí z otravy agenta Sergeje Skripala v Londýně v roce 2018. Policie ČR zveřejnila jejich fotografie a žádá veřejnost o pomoc při pátrání. Některé deníky to považují za akt státního terorismu. Solidaritu a podporu při šetření s Českem vyjádřily už i EU, USA či NATO.
„Musíme zveřejnit tolik informací z vyšetřování, aby občané ČR pochopili, že jsou naše kroky vůči Rusku oprávněné, ale zároveň abychom neohrozili naše bezpečnostní služby,“ řekl Hamáček k rozsahu plánovaného zveřejnění informací o vyšetřování sedm let starého případu.
Autor: Petr Hejčl