Česká republika se stala novým členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Novinkou se v úterý na svém twitterovém účtu pochlubili ministr zahraničí i premiér. Česko zaujalo místo po Rusku, jehož členství bylo kvůli invazi na Ukrajinu ukončeno.
Rada OSN pro lidská práva má 47 členů. Ještě donedávna mezi ně patřilo i Rusko. Účast v této organizaci mu ale byla 7. dubna pozastavena, a to z důvodu podezření na zabíjení civilistů během války na Ukrajině. Ruská federace se nakonec rozhodla Radu sama opustit.
Česko jako jediný kandidát
Česko se tak vzápětí rozhodlo kandidovat na uvolněné místo. Podle ČTK byla Česká republika jediným kandidátem a hlasovalo pro ni 157 členů Valného shromáždění OSN, 23 států se pak zdrželo.
„Pomohlo nám, že jsme s kandidaturou přišli včas, byli jsme autentičtí, byli jsme první,“ pochválil výsledky voleb pro novináře ministr zahraničí Jan Lipavský.
„Děkuji členským státům OSN za projevenou důvěru. Hned ve čtvrtek nás čeká zasedání k porušování lidských práv v důsledku ruské agrese vůči 🇺🇦. Ochrana lidských práv je prioritou české vlády,“ napsal Lipavský na svůj twitterový účet.
Svou radost neskrýval ani premiér vlády Petr Fiala. „Valné shromáždění OSN zvolilo Českou republiku členem Rady pro lidská práva, kde nahradíme vyloučené Rusko. Považuji za důležité, aby se naše země zasazovala za dodržování lidských práv, a vítám možnost věnovat se tomu na mezinárodní scéně,“ napsal na svůj twitter.
Řeší se především Rusko
Rada OSN pro lidská práva sídlí v Ženevě. Jejím úkolem je chránit a prosazovat lidská práva, a to po celém světě. V poslední době se nejvíce zabývá porušováním těchto práv při bojích na Ukrajině. Obviňováno z porušování lidských práv je především Rusko.
Orgán při OSN nemůže sám za sebe přijímat právně závazná rozhodnutí, ale už před dvěma měsíci nechal ustanovit vyšetřovací komisi, která má případné zločiny na válečném území vyšetřovat.
Ve čtvrtek se bude řešit Mariupol
Kvůli válce na Ukrajině se všech 47 členů, tedy včetně Česka, sejde na speciálním zasedání už ve čtvrtek. Mimořádná schůzka byla svolána Kyjevem, který požaduje, aby Rada OSN pro lidská práva znovu a důkladně posoudila situaci na Ukrajině, například kvůli úmrtí velkého množství civilistů v Mariupolu.
Rusko není prvním státem, které bylo z Rady OSN pro lidská práva vyloučeno. V roce 2011 postihl stejný osud Libyi, a to kvůli násilí vůči protestujícím, které použil tehdejší vůdce země Muammar Kaddáfí.
Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy, Twitter
Autor: Markéta Mladá