Česko si připomnělo Den památky obětí holokaustu. Politici zaplavili svými příspěvky sociální sítě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
osvetim
Zdroj: Profimedia

27. leden je Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Právě dnes si svět připomíná další výročí od osvobození Osvětimi a ukončení hrůz nacistického režimu. U příležitosti Dne památky obětí holokaustu se dnes v Senátu a na ministerstvu zahraničí setkávají politici a připomínají si nejen oběti války.

27. ledna 1945 kolem 15. hodiny dorazily do koncentračního tábora Osvětim jednotky Rudé armády. V koncentračním táboře před jeho osvobozením zemřelo více než milion Židů. Dalších 5 milionů bylo zavražděno v jiných zařízeních. Právě jejich památku si v dané datum pravidelně každým rokem připomínáme.

„Toto datum je symbolem osvobození všech nacistických koncentračních táborů, kam vstoupila vojska Spojenců v závěrečných měsících 2. světové války. Mezinárodní den má připomínat utrpení šesti milionů zavražděných evropských Židů a dalších obětí nacismu,“ uvádí server Kudy z nudy.

Webové stránky Paměti národa pak připomínají, že více než 81 000 Židů bylo transportováno z českých zemí do ghett a koncentračních táborů, z toho se jen asi 10 a půl tisíce lidí dožilo konce války.

V českém Senátu vystoupili se svou řečí někteří politici, kteří svým jednáním vzdali hold padlým a připomněli si tento významný den. Kromě předsedů obou komor parlamentu Miloše Vystrčila a Markéty Pekarové Adamové podle České televize vystoupila třeba také bývalá vězeňkyně nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim Dita Krausová.

„Chodím často do škol a vypravuji studentům o svém holokaustu. Pozorně naslouchají a nakonec se mě často ptají, co bych si přála, aby se ode mě naučili? Jaké je moje poselství? A já je prosím: Až budete mít děti, vychovávejte je proti nenávisti. Neříkejte jim, že si nesmějí hrát s chlapečkem, protože je černý, nebo s holčičkou, protože má šikmé oči. Nenávist je zlá, přináší jen neštěstí a války,“ uvedla.

Strach a nenávist

Celá řada politiků a slavných se ke vzpomínání vyjádřila na svých sociálních sítích. „Strach a nenávist vždy byly příčinou těch největších hrůz, jakých se lidé na sobě navzájem kdy dopustili. Vzpomeňme na miliony nevinných lidí, které přišly o život kvůli nenávisti a strachu, jenž byl ve společnosti záměrně vyvoláván,“ napsala na twitteru například Markéta Pekarová Adamová.

K jejím slovům se přidali i Miroslav Kalousek, Ivan Bartoš, nebo premiér České republiky Petr Fiala. Svá vyjádření zveřejnili také kandidáti na prezidenta.

Babiš se dočkal kritiky, Pavel pochvaly

Andrej Babiš podoktl, že je třeba se zastavit a zavzpomínat na ty, kteří se stali oběťmi zla zrozeného z nenávisti a hloupého pocitu nadřazenosti.

Ten se s podporou sledujících za své vyjádření příliš nesetkal. „Holokaust se zrodil z podobné nenávisti, kterou nyní v lidech vyvoláváte vy,“ napsal mu jeden z uživatelů.

„Dnes si připomínáme památku obětí holocaustu. Utrpení více než šesti milionů Židů, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí za druhé světové války. S následky tohoto tragického historického dědictví není snadné se vyrovnat,“ uvedl pro změnu Petr Pavel.

Na rozdíl od svého soupeře získal Pavel za své vyjádření podporu. Sledující mu poděkovali za vzpomínku, a především i za to, že nezapomněl zmínit také členy LGBT+ komunity.

Zdroj: Paměť národa, Česká televize, Kudy z nudy, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články