Během koronavirové krize se neustále zdražovaly některé položky, především pak nealkoholické nápoje a jídlo. U některých druhů potravin se jedná i o desetiprocentní roční nárůst. Ale to není problém jen České republiky a otázkou je, kam až ceny i nadále porostou. Informuje o tom CNN Prima NEWS.
Christian Bogmans, Andrea Pescatori a Ervin Prifti, tito analytici z Mezinárodního měnového fondu se touto problematikou zdražování zabývají.
Podle nich došlo ke zdražování ještě před pandemií, a to v době, kdy se v Číně rozmohl prasečí africký mor. Nedostatek vepřového masa v nejlidnatější zemi tak znamenal problém.
Zdražování začalo před epidemií
Podle analytiků patří Čína, co se týče vývozu vepřového masa, k dominantním subjektům na trhu. Z půlky zásobuje celý trh právě ona. „Cena vepřového začala záhy stoupat a do poloviny roku 2019 se více než zdvojnásobila. To vedlo k nedostatku vepřového masa ve zbytku světa, protože Čína začala fungovat doslova jako jeho vysavač,“ informuje CNN Prima NEWS.
To následně odstartovalo i zdražování jiných druhů mas. „Ostatní druhy masa jsou vůči vepřovému substitutem, a pokud vepřové zdraží, pochopitelně hledáte relativně levnější náhražku,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Například hovězí v USA zdražilo o polovinu.
V momentě, kdy začaly ceny klesat k těm původním, kterých ale nedosáhly, propukla koronavirová pandemie. Ta ochromila především import a export jakýchkoliv potravin a celé situaci ani nepomohlo zběsilé vykupování základních potravin z obav, že by mohly během epidemie dojít.
Ačkoliv se zdá, že měsíční nárůst cen potravin zpomalil, podle dostupných informací to nic neznamená. Výrobní cena podle dostupných dat totiž meziročně vzrostla o 25 procent. „Trvá obvykle 6 až 12 měsíců, než se růst cen výrobců začne projevovat do cen spotřebitelských,“ uvádějí autoři studie.
Za zdražování mohou i ceny ropy
Cena se odrazí i na základě dopravy, která je pro jeho převoz použita. Nejhůře na tom je lodní doprava, která rapidně zdražila. „Pokud dojde k přerušení plynulé dopravy, pak se to nutně projeví v cenách. Do toho je nutné započítat také zdražování pohonných hmot v důsledku rostoucí ceny ropy. Výsledek? Námořní doprava vyjde nyní téměř pětkrát dráž než v prvním čtvrtletí loňského roku,“ píše CNN Prima NEWS.
Ve stále rostoucí ceně se promítnou i ceny za vstupní a hlavní suroviny, jako jsou obiloviny a olejniny. Podle světového indexu se od letošního dubna ceny za tyto komodity zvedly o více než polovinu. To se promítlo ale ve finále na všech surovinách, které v jednotlivých výrobních procesech jsou.
Jak nakonec dopadnou ceny u nás, se těžko odhaduje, podle analytiků totiž bude cenová politika v každé zemi zcela odlišná. „Na základě našich poznatků je velmi pravděpodobné, že spotřebitelské ceny potravin se ve zbytku letošního roku a v roce příštím začnou opět zvyšovat o něco rychleji než nyní,“ uvádějí autoři z Mezinárodního měnového fondu.
Autor: Ivan Glaser