Česká republika se stala členem Evropské unie 1. května roku 2004. Pro schválení smlouvy se o rok dříve vyslovilo 77 % lidí, připomíná Český rozhlas Dvojka. A po 19 letech je téměř polovina Čechů s naším členstvím v EU spokojena.
Agentura NMS Market Research u příležitosti výročí 19 let od vstupu do EU zkoumala spokojenost Čechů s naším členstvím v organizaci. 16 % lidí vidí situaci velmi pozitivně, 33 % pak spíše pozitivně.
Mladí jsou spokojení, starší projevují nespokojenost
„Nejvíce pozitivně hodnotí zpětně vstup do EU nejmladší sledovaná věková skupina mezi 18 a 24 lety. 77 % z nich hodnotí vstup do EU pozitivně,“ uvedl podle serveru Novinky spoluautor výzkumu Michael Bouška.
Nejméně spokojení jsou podle jeho slov lidé nad 65 let. „59 % z nich vstup do Unie hodnotí negativně, pozitivně pak 34 %,“ doplňuje. 32 % dotazovaných osob by dokonce bylo pro, aby ČR z Evropské unie vystoupila.
Většina politiků vstup oslavuje
Čeští politici na svých sociálních sítích vstup ČR do EU především pochvalují.
„Dnes je to 19 let od chvíle, kdy naše země vstoupila do EU. Česko se tak stalo součástí prostoru, který zajišťuje volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu,“ napsal například premiér Petr Fiala.
„Chtěl bych poděkovat politické reprezentaci devadesátek, pánům Havlovi, Klausovi, Luxovi, Kalvodovi, Zemanovi, Špidlovi a dalším, že nás přihlásili a dovedli do EU. 1. května 2004 jsme díky nim a díky svobodné vůli většiny občanů začali psát novou kapitolu našich dějin,“ uvedl na sociální síti Miroslav Kalousek.
Chtěl bych poděkovat politické reprezentaci “devadesátek”, pánům Havlovi, Klausovi, Luxovi, Kalvodovi, Zemanovi, Špidlovi a dalším, že nás přihlásili a dovedli do EU. 1.května 2004 jsme díky nim a díky svobodné vůli většiny občanů začali psát novou kapitolu našich dějin. pic.twitter.com/C8KztN7zML
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) May 1, 2023
K našemu členství v Unii se pozitivně vyjádřili také Markéta Pekarová Adamová, Tomáš Zdechovský nebo Tomáš Kaplan.
„Vstup do EU patří vedle vstupu do NATO k těm nejlepším krokům v novodobých českých dějinách. Nikdy dříve nebylo tolik bohatství a bezpečí. Že si někteří užívají výhod a pouze je kritizují, to je bohužel realita posledních let,“ napsal Kaplan.
Ne všichni jsou nadšení
Ačkoli velká část politiků bere naše členství v EU jako výhru, jsou i lidé, kteří to tak pozitivně nevnímají. „Dnes uplynulo 19 let od vstupu naší země do Evropské unie. Je to výročí smutné, nebo radostné?“ ptá se na twitteru Jana Bobošíková.
Ta sdílela odkaz na reportáž, podle které by si někteří lidé nejraději nafackovali za to, že kdysi hlasovali pro vstup do EU.
„Mnoho lidí, kteří v roce 2003 volili pro vstup do Evropské unie, by dnes volilo jinak. Málokdo totiž čekal, že Evropská unie bude postupně určovat, s kým smíme obchodovat, co můžeme jíst a jak můžeme nazývat naše potraviny,“ píše k situaci facebookový profil Odchod.eu.
Stránka VYSTOUPIT.eu zase sdílela výsledky dotazníku ze serveru Novinky, podle kterých největší část lidí vnímá naše členství v EU spíše negativně.
„Evropská unie nemá v České republice dobré jméno a dlouhodobě pracuje na tom, aby ho měla ještě horší. Kdykoli je EU za něco kritizována, nezastaví a nenapraví situaci. Naopak ještě přidá plyn. Tímto tempem se CZEXIT blíží rychleji, než kdy dřív,“ píše se v příspěvku.
Zdroj: Český rozhlas Dvojka, Novinky, Twitter, Facebook
Autor: Shani Maiová