Čeští vojáci se budou v rámci NATO podílet na posílení obrany východní hranice aliance v Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Polsku, na Slovensku a v Maďarsku. Až 1 200 českých vojáků by podle nového vládního návrhu mělo být součástí obrany mezi lety 2023 a 2024 s následnou možností prodloužení do roku 2025. Návrh byl dnes schválen poslanci.
„Prioritou nového mandátu je posílení východní hranice NATO,“ uvedla v projevu před poslanci ministryně obrany Jana Černochová. Celé jednání má samozřejmě co dočinění s válkou na Ukrajině a Ruskou agresí, které se výše zmíněné země obávají.
Černochová svými slovy reagovala na usnesení Poslanecké sněmovny, ve kterém se píše, že česká armáda bude moci nasadit v příštích dvou letech na východní hranici Severoatlantické aliance kvůli posílení obrany až 1200 vojáků. Na ochranu diplomatických zájmů na Ukrajině vyšle Česko celkem 20 osob.
Česká hrdost
O rozhodnutí posílit obranu NATO českými vojáky informovala ministryně obrany i na svém twitteru. „Mandát pro vyslání vojáků AČR do zahraničních operací na roky 2023-24 právě schválila i Poslanecká sněmovna!“ napsala v příspěvku s neskrývaným nadšením.
Mandát pro vyslání vojáků AČR do zahr. operací na roky 2023-24 právě schválila i @snemovna. Děkuji prostřednictvím @metnarl všem poslancům ANO, kteří ho podpořili. Díky za spolupráci i @joseffleki. Jsem ráda, že naše zapojení do posílení východní hranice @NATO má širokou podporu. pic.twitter.com/QoFKrUKtrZ
— Jana Černochová (@jana_cernochova) September 7, 2022
„Děkuji prostřednictvím Lubomíra Metnara všem poslancům ANO, kteří ho podpořili. Díky za spolupráci i Josefu Flekovi. Jsem ráda, že naše zapojení do posílení východní hranice NATO má širokou podporu,“ uvedla s označením politiků, kteří se na rozhodnutí podíleli.
Pod příspěvkem se pak objevila řada pozitivních komentářů občanů České republiky, kteří rozhodnutí schvalují. „Já vás prostě žeru, jsem na vás strašně hrdá,“ napsala jedna ze sledujících Černochové. Mimo to se ale objevily i negativní komentáře. Ne každý s nasazením vojáků souhlasí. Ve Sněmovně bylo výrazně proti hnutí SPD.
Co nám to přinese?
Pro schválení návrhu hlasovalo v Poslanecké sněmovně 141 ze 157 přítomných poslanců. Proti byli zástupci SPD. „Co nám má přinést působení v pobaltských státech?“ ptal se podle informací Novinek poslanec opozičního hnutí Radovan Vích.
Poslanec za KDU-ČSL Jiří Horák reagoval slovy o tom, že v pobaltských státech jsou silné ruské menšiny. „I tam se obávají, že přijdou zelení mužíci,“ odpověděl. Narážel tím na nebezpečí ze strany ruské armády. SPD bylo nakonec velmi jednoznačně přehlasováno.
Podle plánu vojenských misí je třeba počítat také s možností krátkodobého pobytu vojáků dalších zemí NATO na českém území. Celkově se u nás může najednou nacházet až 800 zahraničních vojáků, připomíná ČTK. Nejedná se nicméně o mandát pro jejich trvalé působení na našem území.
Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR, Novinky, ČTK, Twitter
Autor: Šárka Cvrkalová