Většina České republiky si v neděli připomínala výročí okupace ze srpna 1968. Vzpomínkových akcí se zúčastnila celá řada politiků. Někteří se k události vyjádřili též na sociálních sítích. Většina akcí byla provázána s aktuální situací na Ukrajině.
Programy připomínající 54. výročí, kdy do Československa dorazily vojska Varšavské smlouvy, se konaly v řadě měst po celé České republice.
Na padlé se vzpomínalo v Praze i v Brně
V Praze začaly vzpomínkové akce u budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, kde došlo k uctění památky padlých. Celá okupace si vyžádala 108 obětí, přičemž 58 lidí bylo smrtelně zraněno právě 21. srpna, tedy první den příjezdu tanků.
Kladení věnců se tam zúčastnil premiér Petr Fiala, pražský promátor Zdeněk Hřib či místopředseda Senátu Jiří Růžička a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová.
Oběti okupace uctili také v Brně, a to u pamětní desky Danuše Muzikářové, píše ČTK. V Plzni zase uspořádal spolek Milion chvilek shromáždění s názvem Běž domů Ivane! S dalšími vzpomínkovými akcemi se přidal například Hradec Králové, Jablonec nad Nisou či Liberec.
Fiala promluvil o křehkosti svobody
Výročí si připomněla také celá řada politiků. Někteří se vzpomínkových akcí zúčastnili osobně, jiní tak učinili na sociálních sítích jako například Markéta Pekarová Adamová či Česká pirátská strana.
„Jsme s Vámi, buďte s námi.”
Nikdy nezapomeneme. pic.twitter.com/DstLjfHpuA
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) August 21, 2022
Premiér Petr Fiala přednesl projev přímo na Vinohradské třídě. „Pro Čechy a Slováky zůstává srpen 1968 symbolem agrese, okupace, zrady a ponížení. Připomíná nám, jak je naše svoboda a nezávislost křehká,“ vysvětlil podle České televize.
Fiala také upozornil na současnou agresivní politiku Moskvy. „Rusko stále považuje středovýchodní Evropu za svůj majetek, s nímž si může nakládat podle libosti,“ doplnil.
Zahráli čeští i ukrajinští umělci
Kromě projevů upozorňovaly na paralelu mezi okupací Československa v roce 1968 a aktuální situací na Ukrajině také doprovodné akce.
Příkladem byl koncert v pražských Holešovicích, který nesel název NeverMore 68. Kromě českých umělců, jako je Lenka Dusilová či Jaroslav Hutka, zde vystoupili také hudebníci z Ukrajiny, například kapela Brunettes Shoot Blondes, píše server iRozhlas.
Konala se také celá řada výstav, jež vedle sebe stavěly fotky z Československa roku 1968 a ze současné Ukrajiny, která momentálně čelí ruské vojenské agresi.
Zdroj: Česká televize, iRozhlas, ČTK, Facebook, Twitter
Autor: Markéta Mladá