Sazba u hypotečních úvěrů stoupla podruhé v řadě, přitom předtím 11 měsíců jen klesala. Údaje přineslo Fincentrum Hypoindexu. Nejúspěšnějším měsícem je březen, ve kterém banky uzavřely nejvíce hypoték.
Duben bankám přinesl 39 miliard korun a stal se druhým úspěšným měsícem v tomto roce. I když se úrokové sazby zvyšují, banky očekávají, že zájem o hypotéky bude stále růst.
Sazba neroste tak rychle jako nabídkové sazby
„Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla, ale hranici dvou procent zatím nepřekročila,“ řekl pro ČTK hypoteční analytik Jiří Sýkora. Nabídkové sazby v bankách se přiblížily 2,5 procenta.
Hlavním důvodem je podle Sýkory opožděné zpracování starších smluv, protože je velký zájem o hypotéky, ač jsou sazby vyšší.
Je třeba sazby sledovat: „Banky jsou zahlcené a nestíhají uzavírat smlouvy, které byly předjednané ještě s nižšími sazbami. To by se ale již během května mělo změnit a průměrná sazba zamíří nad dvě procenta,“ řekl Sýkora.
V dubnu přitom banky ujednaly o 2000 hypoték méně než v předchozím měsíci. Objem tak klesl o 5,5 miliardy korun. I tak se ale duben dostal do dvojnásobného objemu normálního měsíce, kdy lidé o hypotéku žádají.
Pokles v tomto měsíci může znamenat snížený zájem o hypotéky právě kvůli zvyšujícím se sazbám u hypotečních úvěrů.
Hypotéky budou i nadále zdražovat, myslí si analytik Daniel Horňák
U Raiffeinsebank jsou nabídkové sazby vyšší o 0,3 až 0,4 bodu oproti sazbám u Hypoindexu. Podle ředitele banky Milana Voldřicha je to odraz delšího zpracování smluv v bankách.
Ty musí také dodržet garance ještě z počátku roku, kdy se některé úvěry uzavíraly. „Je také možné, že prostě banky nebyly schopné více hypoték zpracovat,“ podotkl na konto nabídkových i úrokových sazeb.
I nadále budou banky u hypoték zdražovat. Už dnes můžete u některých bank najít sazby přes dvě procenta u pětileté fixace, u té na deset let je to již 2,5 procenta.
Dostat hypotéku tak může být problém pro stále více lidí i vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí jsou v poslední době hodně vysoko.
Autor: Raina Tomanová