Členové sendvičové generace se potýkají s psychickými problémy. Pomoci má terapeutická linka Sluchátko

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
velka rodina
Zdroj: Shutterstock

V posledních letech v České republice přibývá takzvaných sendvičových rodin. V souvislosti se zvyšováním se věku dožití existuje totiž velká část populace, která se musí zároveň postarat o vlastní děti, ale také o staré rodiče. Právě tato skupina lidí z důvodu souběžné péče o několik lidí zažívá často velký psychický tlak.

V posledních letech je v Česku velký nedostatek psychologů. Obecně platí, že čekací doby na psychologa na pojišťovnu, pokud už nějakého nemáte, mohou být i několik měsíců dlouhé. Některé skupiny lidí ho přitom potřebují skutečně výrazně. A právě k těm často patří i členové sendvičové generace.

„Sendvičová generace se ocitá pod tíhou mnoha povinností a úkolů, které se na ni hrnou ze všech stran. Její příslušníci jsou kvůli dlouhodobému stresu náchylní k vyhoření, k rozvoji psychických obtíží nebo k fyzickým či partnerským potížím,“ uvádí Lenka Špaková, vedoucí projektu Sendvičová generace.

Tisková zpráva terapeutické linky Sluchátko uvádí, že mnoho jedinců má problém postarat se o své děti a zároveň se dostatečně věnovat také svým starým a mnohdy nemocným rodičům. Extrémem jsou potom někdy i čtyřgenerační domy, ve kterých bydlí všechny osoby společně, uvádí Sluchátko.

„Můj manžel je typickým příkladem zástupce této generace. Bydlíme v Praze, máme malé dítě, ale současně se manžel stará o svou nemocnou maminku, která bydlí na Pelhřimovsku. Dojíždí za ní jednou týdně už několik let,“ vypráví pro Přehledně24 své zkušenosti třicetiletá Marie z Prahy.

Vysoká zátěž na příslušníka sendvičové generace

Podle Centra pro rodinu a sociální péči se dnešní společnost vyznačuje tím, že se lidé dožívají vyššího věku, ženy odkládají mateřství na pozdější dobu a také narůstá počet rodin s více dětmi a prodlužuje se délka odchodu do starobního důchodu.

Pod sendvičovou generaci spadá každý, kdo má děti mladší 18 let, sám pracuje a k tomu se ještě stará o rodiče své nebo svého partnera. „Příslušníci sendvičové generace jsou vystaveni vysoké zátěži. Péči o děti musí skloubit s péčí o seniory. Do toho všeho potřebují stihnout své vlastní zaměstnání a také partnerský život,“ uvádí CRSP.

„Manžel péči o matku zatím zvládá i s prací a péčí o rodinu, ale mám o něj strach, protože nemyslí moc sám na sebe. Nehledě na to, že mu kvůli tolika povinnostem uniká čas na odpočinek. Ale když ho chci vzít na dovolenou, aby si odpočinul, tak to odmítá, že je v pohodě a dovolenou nepotřebuje,“ doplňuje Marie.

Společně k pomoci

V nedávné době vznikl společný projekt právě Centra pro rodinu a sociální péči a terapeutické linky Sluchátko, který má sendvičovým rodinám pomoci. Úzká spolupráce obou společností přináší rodinám s problémy možnost terapií a komplexní profesionální psychosociální podpory.

„Můžeme včas pomoci zajistit praktickou pomoc i psychickou podporu lidem, kteří vyčerpali většinu svých sil pomocí svým blízkým, ale jsme tu i pro jejich blízké, kteří se směrem k pečujícím často cítí být na obtíž,“ uvádí zástupci projektu s tím, že pomáhají nejen těm, kdo se starají, ale také těm, o které se starají.

„Upřímně jsem netušila, že lidí v podobné situaci je tolik a že se označují jako sendvičová generace. Jsem ráda, že na jejich potřeby někdo myslí a nabízí jim alespoň nějakou pomoc,“ sdělila Přehledně24 paní Marie.

Zdroj: Tisková zpráva terapeutické linky Sluchátko, Centrum pro rodinu a sociální péči, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články