Covid-19 v Česku: Kentaur se tuzemsku zatím vyhýbá, objevil se tu ale jeho méně známý bratr

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Covid
Zdroj: Shutterstock

Svět je opět ve střehu kvůli covidu. Evropou se šíří podvarianta omikronu, která dostala název „kentaur“. Ten se v České republice zatím neobjevil. V pondělí ovšem vydal Státní zdravotní ústav (SZÚ) zprávu, podle které je na našem území kentaurův mladší příbuzný.

Letní vlna koronaviru se pomalu začíná objevovat po celém světě. Varuje před ní i Světová zdravotnická organizace (WHO). „Nové vlny viru znovu ukazují, že covid-19 není zdaleka u konce. Jak na nás virus tlačí, musíme na něj zatlačit zpátky,“ řekl podle zpravodajského serveru Seznam Zprávy šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Kentaur je odolnější i více infekční

Vědcům dělají starosti nové a nové varianty viru, které jsou zpravidla stále více infekční. Jednou z nich je i varianta omikronu BA.2.75, která dostala přezdívku „kentaur“.

Ta se objevila poprvé v Indii, a to už na začátku v května. Nyní byla zachycena například ve Velké Británii, Německu, Nizozemsku, ale také v USA, Austrálii či Japonsku.

Podle oborníků je tato varianta vysoce nakažlivá. Britský deník The Guardian uvedl, že počet nakažených covidem začal velmi rychle stoupat poté, co se ve Spojeném království objevil právě kentaur.

Tato mutace je zřejmě také velmi odolná vůči imunitě získané proděláním nemoci. Dokonce bude zřejmě i více odolná vůči očkování.

Místo kentaura dorazil méně známý příbuzný

Ještě minulý týden SZÚ ve své zprávě informoval, že varianta BA.2.75 se v České republice nevyskytuje. To sice platí i nadále, podle nejnovějších zpráv se ale v tuzemsku objevila příbuzná varianta, která nese označení BA.2.76, o které zatím mnoho informací není.

„Subvarianta BA.2.76 se, podobně jako Kentaur s označením BA.2.75, řadí do rodiny mutací, jejichž vývoj považujeme za dobré sledovat,“ uvedla na stránkách ústavu vedoucí Národní referenční laboratoře (NRL) pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění RNDr. Helena Jiřincová.

„Ostatně tu (mutaci) s označením Kentaur už Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zařadilo mezi varianty zájmu,“ doplnila ještě zaměstnankyně SZÚ. Ústav dále předpokládá, že když je prozatím nepojmenovaná varianta příbuzná kentauru, budou ji provázet podobné komplikace.

Zdravotní ústav doporučuje zakrývání úst

„Podobně jako Kentaur patří do skupiny, které dobře unikají virus neutralizačním protilátkám, to znamená, že proti ní není dostatečná imunita po prodělání nemoci, a to ani po infekci omikronem, především variantou BA.1,“ stojí v tiskové zprávě SZÚ.

Lidem tak doporučuje chránit se respirátory, a to především na místech, kde se setkává větší množství lidí a která lze jen špatně větrat, a také tam, kde se objevuje více potenciálně rizikových pacientů. Ministr Válek však prozatím žádné opatření týkající se roušek nechystá a vše nechává na bázi dobrovolnosti, jak jsme psali minulý týden zde.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, The Guardian Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá



Související články