Debata prezidentských kandidátů v České televizi přinesla vlnu kritiky

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Petr Pavel Andrej Babis
Zdroj: Tonda Tran / CNC / Profimedia

První televizní prezidentský duel, který proběhl na České televizi, začal překvapením, když na něj dorazil i Andrej Babiš. Ten totiž již dříve avizoval, že se tohoto duelu nezúčastní, protože ČT nepovažuje za objektivní. Následovala přestřelka názorů a vyvracení jednotlivých výroků. Výsledkem duelu je kritika Andreje Babiše nejen v Česku, ale i v Polsku či Litvě.

„My jsme dneska byli na mši, kterou praktikoval kardinál Graubner a vlastně nás vyzval a říkal, že i Ježíš vyzývá lidi – začněte myslet jinak. A mluvil o pravdě, lásce a spravedlnosti, takže jsem začal myslet jinak, změnil jsem názor,“ vysvětlil Babiš svou přítomnost.

Hra se slovíčky

V rámci debaty se nejprve řešily Babišovo billboardy, které hlásí „Nezavleču Českou republiku do války“. Dle Petra Pavla vytváří tato slova v občanech neopodstatnělou obavu. Na výzvu moderátora, zda by se za billboardy nechtěl Babiš omluvit, expremiér uvedl, že na nich není zmíněný Pavel.

„Ten billboard vůbec není o panu Pavlovi. To je o tom, že já říkám: Nezavleču Českou republiku do války,“ řekl.

Moderátor se poté zaměřil na další billboardy, na kterých se uvádí: „Generál nevěří v mír. Volte mír, volte Babiše“.

Dle Babiše tento slogan reaguje na Pavlův tweet z 8. března minulého roku, ve kterém napsal: „Nesmíme se bát udělat pro Ukrajinu víc, nabídnout například vojáky NATO a leteckou podporu, aby zabezpečili evakuační koridory a ochranu civilistů v nich.“ Toto by následně dle Babiše vedlo k eskalaci konfliktu.

Pavel na toto reagoval s tím, že mluvil o humanitárních koridorech, což je velký rozdíl.

I zbytek debaty se odvíjel tak, že oba kandidáti rozporovali vzájemně svá slova. Mimo jiné se dostali třeba k životopisu Petra Pavla a jeho interpretaci.

Dále se řešili kompetence prezidenta z hlediska pověření sestavením vlády, skartace údajů a udělování milostí. V rámci tohoto okruhu témat Babiš připomínal, že je Pavel provládním kandidátem. Ten se proti tomu však ohrazoval.

Jedno nejdůležitější téma

Oba kandidáti se v rámci debaty mohli dále vyjádřit k pro ně nejdůležitějšímu tématu. Petr Pavel zvolil inflaci.

„Prezident v omezování inflace opravdu nemá velké pravomoci, protože je to především věcí centrální banky, a potom tomu může přispět svojí zodpovědnou politikou i vláda tím, že bude snižovat deficit státního rozpočtu,“ vysvětlil.

Andrej Babiš by trval na sjednání schůzky premiéra, ministra financí a valné hromady ČEZu.

„Výkup akcií ČEZu, získání stoprocentní kontroly a snížení ceny elektřiny na 1500 korun za megawatt pro firmy, pro všechny občany,“ je pro Babiše téma číslo jedna.

Hypotetická otázka rozpoutala vlnu kritiky

Témata, kterých během debaty padlo hodně, by se zde dala rozebírat velmi podrobně, ale jedno z nich rozhořčilo české  i světové politiky.

Moderátor Martin Řezníček se Babiše totiž zeptal, zda by poslal české vojáky do otevřeného konfliktu v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy.

„Kam myslíte? Do války? Určitě ne,“ zněla Babišova odpověď, která následně vedla k velké bouři reakcí. Vyjádřil se k tomu na twitteru například Marian Jurečka.

Na svém twitteru reagoval také Ivan Bartoš, který Babišovo vyjádření označil za hanbu.

„Jsme členem NATO, které je založeno na principu jeden za všechny, všichni za jednoho. Ví to vláda, ví to většina společnosti, která podporuje členství v Alianci. Měl by to vědět i poslanec Babiš, protože je to klíčová garance bezpečnosti České republiky,“ reagovala pak ministryně obrany Jana Černochová pro server Seznam Zprávy.

Rozhořčení však přešlo i přes české hranice a pobouřilo Poláky i Litvu. Polský server Polskie Radio 24 uvedl v titulku článku, že kandidát na prezidenta by byl proti vyslání českých vojáků na obranu Polska.

„Prezidentský kandidát také nepatří k největším přátelům Polska. Před lety nazval naše potraviny ‚sračkami‘ a nedávno rozhořel konflikt kolem elektrárny Turów, který se za jeho vlády nepodařilo vyřešit,“ napsal podle Novinek například novinář Jakub Ceglarz.

Litevský server LRT si pak do titulku k článku o slovech Babiše vložil nadpis „určitě ne“ a informoval o slovech kandidáta na prezidenta.

Kandidáti rozdělili Česko

Vlna kritiky pokračovala i poté, co Babiš na svém twitteru svá slova konkretizoval a dovysvětlil. Zároveň však tato situace ukázala, jak kandidáti rozdělují zemi na dva skoro až nesmiřitelné tábory.

Pod jednotlivými tweety politiků se totiž kromě souhlasných reakcí objevily i takové, že není nic špatného na tom, že by Babiš chtěl válce zabránit.

Dle těch, co nesouhlasí s kritikou Babiše, je nutné vzít kontext celé debaty dohromady a nevytrhávat slova. Andrej Babiš totiž během rozhovoru uvedl, že nechce řešit hypotetické otázky napadení Polska a že nechce posílat české občany do války. Zdůrazňoval tak, že chce hlavně mír.

Mezi občany tak i nadále panuje velký rozpor, který kandidáti postupně prohlubují svou kampaní. Prozatím se dle průzkumů daří lépe marketingovému týmu Petra Pavla. Do druhého kola voleb však zbývá ještě pár dní, a napjatá atmosféra tak bude i nadále pokračovat.

Zdroj: Česká televize, Novinky, Seznam Zprávy, Polskie Radio 24, LRT, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články