V nedávném projevu k národu premiér Petr Fiala uvedl, že s vládou dělají pro české obyvatele v rámci boje proti chudobě dost. Dle nejnovějšího výzkumu agentury STEM se však téměř dvě třetiny Čechů bojí propadu životní úrovně a osm z deseti dotázaných omezuje své potřeby a šetří.
Výzkum provedl STEM ve dnech 10. až 20. června 2022 mezi 1018 respondenty staršími 18 let.
Lidé se obávají chudoby
Dle výsledků výzkumu více než čtyři pětiny Čechů nevěří, že se jejich finanční situace v budoucnu zlepší. Více než čtyři pětiny dotázaných (82 %) si myslí, že za rok se situace spíše nezlepší. Nejvíce pesimističtí jsou v tomto ohledu občané starší 60 let.
Pro úplnost je třeba dodat, že nejvíce skeptičtí byli respondenti, kteří se již nyní nacházejí v těžké životní situaci. Naopak vysokoškoláci a mladší lidé věří, že ke zlepšení v budoucnu dojde.
Na dotaz, zda jsou již nyní lidé nuceni šetřit, odpovědělo 80 % respondentů kladně. Zejména s ohledem na zvyšování cen energií, plynu a pohonných hmot.
I přesto se dle průzkumu nárůst cen dotkl pouze jedné pětiny občanů, a to zejména starších šedesáti let. Naopak mladší generaci do 29 let zatím dle průzkumu nemusela začít šetřit.
Až 65 % respondentů se pak obává propadu životní úrovně a chudoby. V tomto vzorku je patrné, že větší obavy mají ženy a obecně lidé s nižším vzděláním. Ale i mezi vysokoškolsky vzdělanými respondenty tuto obavu vyjádřilo 54 % z nich.
Vláda dle respondentů nepodniká dost
Respondentům byla také položena otázka, zda vláda dělá dle nich dostatek kroků pro to, aby zabránila nárůstu chudoby v České republice.
Celých 84 % dotázaných má za to, že vláda se nesnaží zabránit chudobě. Nejvíce těchto kritiků je z řad voličů SPD a ANO. Naopak voliči koalice SPOLU mají za to, že se vláda snaží dostatečně.
Rozdíly v názoru na počínání vlády jsou i mezi různými věkovými kategoriemi. Starší respondenti byli kritičtí, zatímco mladší ročníky a vysokoškoláci oceňovali snahu vlády.
Co se týče pomoci vlády, mělo by se dle respondentů více pomáhat rodinám s dětmi a důchodcům. Pro pomoc rodinám je 62 % respondentů a pro větší pomoc důchodcům je 38 %.
Oproti roku 2020 je patrný nárůst lidí, kteří by zvýšili sociální dávky. Zatímco v březnu roku 2020 bylo pro zvýšení 33 %, nyní jich je pro zvýšení již 53 %.
Celkové výsledky si můžete prohlédnout v tiskové zprávě STEM.
Zdroj: STEM
Autor: Soňa Jiroutová