Dle NKÚ ministerstvo pro místní rozvoj v letech 2015 až 2020 neodhalilo pochybení za téměř 100 milionů korun

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
nejvyssi kontrolni urad
Zdroj: Profimedia

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vydal tiskovou zprávu, ve které se zaměřil na hospodaření vybraných organizací Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR) v letech 2015 až 2020. Jednalo se zejména o České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, Centra pro regionální rozvoj ČR a Horské služby ČR (HS). Dle závěrečné zprávy MMR selhalo v řízení a kontrole organizací.

Ministerstvo v době, za kterou se prováděla kontrola, vedly Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Právě druhá zmíněná měla na starost CzechTourism a byla kvůli státním zakázkám prověřována policií.

Horská služba ČR chybovala v 9 z 10 zakázek

„Audit ukázal, že MMR organizace řídilo nedostatečně, mnohdy je nekontrolovalo, nedohlíželo na dodržování podmínek pro zadávací řízení a v některých případech porušilo zákon o finanční kontrole. U Horské služby a CzechTourismu neodhalilo řadu pochybení včetně nedostatků ve veřejných zakázkách,“ uvádí tisková zpráva s tím, že u Centra pro regionální rozvoj nebyly zjištěny žádné nedostatky.

Ze zprávy vyplývá, že MMR neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun.

Horská služba měla dle NKÚ chybovat v devíti z deseti zakázek. Pochybení nastalo například tím, že byla uzavřena kupní smlouva s vybraným uchazečem před uplynutím lhůty, která je stanovena pro podání námitek proti tendru.

Horská služba se k závěru NKÚ vyjádřila tak, že za chyby může předchozí vedení. „Nové vedení Horské služby, které bylo jmenováno po konci kontrolovaného období v roce 2020, přijalo taková opatření, aby se podobné situace nemohly opakovat,“ uvedl podle České televize mluvčí horských záchranářů Radek Zeman.

U CzechTourismu pak došlo k pochybení u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Například formou sedmi dodatků opakovaně vedení prodlužovalo smlouvu na ostrahu sídla. Tento postup dokonce MMR přímo schválilo, ačkoliv je nezákonný.

Budou provedeny systémové změny

Ministr Ivan Bartoš, který na ministerstvo nastoupil v prosinci 2021, uvedl, že předchozí vedení nedostatečně kontrolovalo své podřízené organizace, a proto je teď nutné provézt systémové změny.

„Nařídil jsem provést interní audity, veřejnosprávní kontroly a kontroly veřejných zakázek v problematických organizacích. Nedávné výsledky těchto kontrol v zásadě potvrdily mé obavy, že MMR v roli zřizovatele roky selhávalo,“ uvádí Bartoš na stránkách ministerstva v reakci na závěry NKÚ.

Dle NKÚ ministerstvo vůbec své organizace nekontrolovalo. Ministerstvo ani nehlídalo, zda organizace předkládají zprávy o nakládání s dotacemi.

„Tušil jsem, že v tomto ohledu jsou v resortu, který jsem převzal před několika měsíci, značné nedostatky. Proto jsem velmi brzy po svém nástupu do funkce změnil řídicí strukturu ministerstva,“ dodal k závěrům NKÚ Bartoš s tím, že za pochybení může Dostálová.

Exministryni navíc Bartoš kritizoval na své sociální síti i v souvislosti s obviněním, že Dostálová veřejné peníze zneužila na financování auta pro svého manžela. Na kauzu upozornily na začátku měsíce Seznam Zprávy.

„Režim kontrol jsme samozřejmě nastavili. Zároveň jsem na MMR zavedla evidenci a kontrolu veřejných zakázek nejen u MMR, ale i příspěvkových organizací. Pokud systém kontrol selhal, je dobře, ze na to NKÚ upozornil,“ reagovala podle České televize exministryně Dostálová na kritiku Bartoše k aktuálním závěrům NKÚ.

„Horskou službu jsem přebírala zatíženou soudním řízením a okamžitě jsem se tomu začala osobně věnovat. Proběhl pracovně-právní audit, který upozornil na nedostatky kontrolních mechanismů. Protokol NKÚ má pan Bartoš k dispozici už od začátku února, audit mohl nařídit již dávno,“ dodala Dostálová.

Zdroj: NKÚ, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Seznam Zprávy, Česká televize, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články