Dlouhonohá vlčata lákají na jaře do pražské zoo. Pavilon pro gorily už je hotov

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
zoo gorily
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Zoo Praha po dvou letech otevře připravovaný pavilon goril. Po květnovém stěhování jej veřejnosti zpřístupní 28. září letošního roku. Čekání na gorily během léta návštěvníkům ukrátí dovádění v tuto chvíli šestitýdenních mláďat vlků hřivnatých.

Stavba nového gorilího pavilonu začala na podzim roku 2019 a důvodem jeho vybudování byl fakt, že stávající pavilon goril se nacházel v nejnižší části pražské zoo. Ten byl v roce 2013 fatálně zasažen povodní, nebylo možné se proti velké vodě dostatečně účinně bránit a už podruhé byl pavilon zatopen. Tato situace je samozřejmě pro gorily velmi stresující.

Pavilon mimo záplavovou zónu

Proto vedení zahrady rozhodlo, že se musí vybudovat nový pavilon pro nejpopulárnější zvířata zoo, a vypsalo architektonickou soutěž. Letos si výsledný projekt od realizátorů převzala, a dokonce jej již zkolaudovala. Pavilon je koncipován tak, aby připomínal dobrodružnou cestu Kamerunem.

„Vnitřní prostory pavilonu mají ve své vstupní části evokovat cestu po nezpevněných cestách kamerunského venkova až do vesnice na okraji pralesa. Tu reprezentuje školní třída, mimochodem rovněž vybavená autentickými lavicemi. V této stylizované vesnici bude i první expozice se zvířaty a za ní již začíná tropický deštný les,“ vysvětlil v tiskové zprávě Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo.

V pavilonu goril se můžeme těšit i na další zvířata. „Jako první se v květnu do nového pavilonu nastěhují kočkodani Brazzovi. Následovat je budou talapoini severní, osináci afričtí či kaloni plaví. A samozřejmě gorily. Jejich stěhování by mělo proběhnout v červnu. Kiburi a Nuru budou obývat prostor určený pro samčí skupinu, Richard se samicemi a nejmladším samcem Ajabuem budou žít v hlavní části pavilonu,“ doplnil Bobek.

Dlouhonohá vlčata

Tři mláďata vlků hřivnatých přivítali pracovníci zahrady začátkem března a velmi se z nich těší. Jedná se o první potomky vlků hřivnatých po téměř 24 letech jejich chovu v pražské zoo.

„Šestitýdenní mláďata již vidí, slyší i běhají. Poprvé se do venkovního výběhu podívají, jakmile teploty vystoupají nad 20 °C. Samice o své potomky velmi dobře pečuje, kojí je a již je také vychovává k lovu – nosí jim do boudy potravu, o kterou se spolu přetahují,“ představil mláďata pro webové stránky zoo jejich chovatel Otakar Melichar.

Slonice tropí hlouposti

Oproti radostem z nového pavilonu a hravých vlčat dělá chovatelům starosti slonice Tamara. Ta totiž v neděli ráno zranila chovatelku, která skončila s poraněním ruky, hrudníku a pánve v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Situace nemá v pražské zoo obdoby. K podobným případům v zahradě nedochází díky přísným bezpečnostním opatřením a dle mluvčí zoo je útok naprosto ojedinělým případem.

„Na základě předběžného šetření nedošlo ze strany našich pracovníků k žádnému pochybení, naopak rychlým zásahem situaci vyřešili. Dále budeme informovat po skončení vyšetřování,“ napsal krátce po incidentu ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek na svém facebooku.

Zdroje: Zoo Praha, Pražská drbna, iDNES, Facebook

Autor: Veronika Holcová



Související články