Velmi diskutované navýšení důchodů nad rámec zákonné valorizace se stane realitou. Návrh dodatečného zvýšení o tři sta korun již dříve schválila vláda. Senátoři se předlohou novely zákona rozhodli nezabývat, a tak poputuje rovnou k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Od reálného zavedení dělí navýšení tedy už jen formalita.
„Spravedlivé důchody jsou pojem, který teď budete slýchat často. Na vládě jsme dnes schválili návrh sociální demokracie, aby se penze opět navýšily nad zákonnou valorizaci, tentokrát o 300 Kč. Senioři mají předplaceno a nemá se jim přidávat, až když zbydou drobky od stolu,“ napsala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD na twitter. Psali jsme o tom 22. června.
Za navýšení důchodů oroduje už velmi dlouho a její tažení bude s největší pravděpodobností zakončeno úspěchem.
Jak je to s tou valorizací a kolik důchodci dostanou?
Podle zákona se starobní, invalidní a pozůstalostní penze zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a polovinu růstu reálné mzdy.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ale očekává, že růst penzí bude nižší než v posledních letech, proto „bonus“ tři sta korun navrhlo.
S ohledem na zákonná pravidla by důchody rostly na základě současných odhadů ministerstva práce a sociálních věcí v průměru o 3,2 procenta, což dělá 497 korun.
Pokud Zeman výše zmíněné podepíše a k dodatečnému navýšení dojde, přišli by si důchodci ještě o tři sta korun navíc, dohromady tedy na 797 korun.
Průměrná penze by pak dle předpokladů činila 16 275 korun.
Před volbami reformu projednávat nechtěli
Senát důchodovou reformou rozhodl nezabývat z jednoho důvodu. Senátor Václav Láska pro ČTK řekl, že „projednávat tento zákon měsíc před volbami je věcně objektivně velmi těžké.“ A ostatní mu dali za pravdu.
A tak pro to, aby se senátoři nyní důchodovou novelou nezabývali, zvedlo ruku 56 ze 66 z těch, co byli zrovna zasedání přítomni. Proto putovala rovnou k prezidentovi.
A kolik to vše bude stát? Podle podkladů půjde příští rok o 10,6 miliardy korun.
Zdroj: ČTK
Autor: Marek Slanina