Pobyt v sociálních službách bude od příštího roku výrazně dražší. Ministerstvo práce a sociálních věcí zhruba před dvěma týdny představilo novou vyhlášku, která byla nedávno schválena. Důvodem zdražování je především zvyšování cen energií. Na vině je ale také zdražování potravin.
„MPSV novou vyhlášku schválilo tento týden. Úhrady se zvyšují většinou o desetikoruny. V případě klientů, kteří jsou odkázáni na služby v rozsahu více než 80 hodin měsíčně, zůstanou některé úhrady na stejné úrovni jako doposud. Nová vyhláška poskytovatelům vykompenzuje mimo jiné rostoucí náklady, se kterými se v poslední době potýkají,“ uvádí tisková zpráva ministerstva.
Nová vyhláška podle iDNES počítala původně se zvýšením zhruba o 1200 korun. Nakonec se ale částka vyšplhala až na 1800 korun. „Ne vždy platí, že skutečná výše úhrady od klientů bude dosahovat maximální sazby. Jde o možnost, nikoliv o povinnost,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Nezbytné zlo
Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřího Horeckého je navýšení plateb za takzvané hotelové služby nezbytné zlo. A to nejen kvůli zvyšování cen potravin a energií, ale i desetiprocentnímu navýšení platů lidí zajišťujících tyto služby, uvádí Deník.
Maximální možná denní pobytová sazba by měla vzrůst z 250 na 270 korun. Maximální cena stravy se zvýší z 205 korun na 225 korun. Celkově tak za jídlo a stravu bude možné nově účtovat seniorovi až 495 korun za den.
„Poskytovatelé pobytových sociálních služeb mají zcela oprávněné obavy, že zanedlouho již nebudou schopni zajistit jejich fungování,“ vysvětluje pro Seznam Zprávy Jakub Augusta z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.
O zdražení tzv. fakultativního poplatku byla nedávno informována i paní Bohunka z Prahy, jejíž tatínek je ubytován v Domově seniorů Chrudim. Aby byl domov schopen zajistit provozování pobytových sociálních služeb v současném rozsahu, je nucen část zvýšených nákladů promítnout do částky, kterou rodinní příslušníci či obyvatelé domova hradí na základě dohody o spoluúčasti, stojí v dopise adresovaném rodinným příslušníkům. Redakce Přehledně24 má dopis k dispozici.
„To navýšení je zhruba o necelou tisícovku, celkově to za poslední dva roky bylo asi o 16 stovek. Ale současně se mému tátovi letos opakovaně zvýšil důchod, takže to zdražení pro nás vlastně není takový problém, protože jej zvýšení důchodu většinově pokryje,“ sdělila paní Bohunka Přehledně24.
Pravidelné navyšování úhrad
Podle předsedkyně Rady seniorů Lenky Desatové je třeba navyšovat ceny postupně, ale pravidelně. S takto skokovým rozdílem mají lidé problém si poradit. Zdražovalo se už dříve, potom ale přišly problémy s energiemi a ceny vzrostly výrazněji.
„Řešili to třeba omezováním počtu jídel, někde nekupovali ovoce, takže kvalita péče klesala. To je stav, který si rovněž nepřejeme. Takže je třeba hledat rozumný kompromis. Podle našeho názoru by měly i tyto úhrady být navyšovány pravidelně, aby byla zachována jejich kvalita,“ uvedla pro iDNES.
To pro Přehledně24 potvrzuje i paní Bohunka. „V tomto roce už jsme na zdražení byli upozorněni, první nárůst nebyl tak výrazný, tento je už výraznější, ale co se dá dělat. Hlavně je důležité, aby se nesnížila kvalita poskytovaných služeb,“ uvedla.
„Je to smutné. Totálně neschopná vláda neví kam sáhnout, tak obere staré lidi a nemocné. Ano, to je typická ODS,“ napsal jeden z uživatelů v komentářích na Seznam Zprávách.
Další mu ale vzkázal: „Diskutující zřejmě přečetl pouze nadpis, který rozčaroval i mě. Vychází z něho totiž, že zvýšení pobytu je o až 500 Kč na den. Samozřejmě tomu tak není a v článku to je popsáno již správně. Celkové zdražení je v maximální výši 1.200 Kč – pobyt +20 Kč za den, strava +20 Kč za den. Lidé, kteří se v domovech starají o staré a nemocné lidi si peníze rozhodně zaslouží stejně jako organizace, které toto provozují.“
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, iDNES, Deník, Seznam Zprávy, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová