V průměru o 800 až 1000 korun by se měl v červnu zvýšit starobní důchod. Přesná částka se bude podle všeho odvíjet od lednového zdražování. Inflace totiž stoupla o 5 procent, a vláda tak ze zákona musí v letním termínu důchodcům finančně vypomoci.
Pro takovéto mimořádné zvyšování důchodů obvykle platí, že čím vyšší inflace je, tím více by měl člověk také dostat přidáno. Informoval o tom ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Opozice je ale proti a výrazně zvyšování důchodů tímto způsobem kritizuje.
„Částka by měla velkou mírou nahradit, respektive kompenzovat dopady rostoucí inflace. Předpokládáme, že leden bude extrémním měsícem,“ uvedl Jurečka podle ČT 24. Vysoké ceny přitom podle jeho slov pro důchodce znamenaly problémy již v prosinci loňského roku. Tehdy se inflace vyšplhala na 6,5 procent a v lednu ještě stoupla.
Průměrná částka se odvíjí od výše inflace
To, kolik přesně dostanou důchodci přidáno, závisí na výši lednové inflace. Pokud se prokáže, že stoupla na 8 procent, penzisté se dočkají příspěvku 800 korun. V případě více než devítiprocentního růstu čeká na osoby v důchodu příspěvek 900 korun.
Pokud inflace stoupla v lednu na 10 procent, konečná částka bude něco přes tisícovku. Číslo bude zveřejněno 14. února a teprve potom se rozhodne, kolik tedy vlastně v létě mohou penzisté očekávat navíc. „Bezprostředně na to – na první jednání kabinetu – připravím nařízení vlády o mimořádné valorizaci důchodů tak, abychom rozhodnutí mohli odesílat už na přelomu února a března,“ říká Jurečka podle webu Seznam Zprávy.
Podle odhadů centrální banky to vypadá, že se lednová inflace dostane na 9,4 procent. To by znamenalo příspěvek v průměru zhruba 950 korun na osobu. A to by český státní rozpočet vyšlo na 18 miliard korun. „Máme valorizační vzorec, nechceme na něm nic měnit. Jasně jsme deklarovali, že všechny zákonné nároky budou naplněny,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.
Čím vyšší důchod, tím více přidáno
Čím vyšší důchod senioři pobírají, tím vyšší částku podle všeho dostanou. Pokud se ukáže, že inflace skutečně v lednu přesáhla 9 procent, penzisté s důlchodem okolo 12 000 korun dostanou přidáno 600 korun, zatímco dvojnásobek dostanou ti, kteří pobírají 20 000 korun. To se nelíbí velké části opozice a samozřejmě také celé řadě důchodců.
„Ty peníze od státu by nám měly pomoci se vypořádat s problémy. Proč by měl někdo, kdo bere dvakrát tolik, mít ve výsledku mnohem vyšší příspěvek? Za mě to nedává žádný smysl,“ říká pro Přehledně24 pan Petr z Ústí nad Orlicí. „Pro nás je důležitá každá koruna. Je velký rozdíl, zda dostaneme navíc 600 korun, nebo 700. Mnoho lidí si myslí, že stovka nic nezmění, ale v našem věku to bereme jinak,“ dodává třiasedmdesátiletý penzista pro Přehledně24.
Lidé s vyššími důchody mají více peněz proto, že samozřejmě více přispívali do systému. „Zásluhově dostávají, když se jim vypočítá důchod. V dalších přidáních, valorizacích a zvyšováních důchodů by mělo jít o stejnou částku, nikoli procenticky,“ míní předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.
Zdroj: Přehledně24, Seznam Zprávy, ČT24
Autor: Šárka Cvrkalová