EET by mohla zůstat zachována na dobrovolné fázi. Podle Schillerové jde o přání podnikatelů

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
EET
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Vláda Petra Fialy chtěla během uplynulého pracovního týdne projednat zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Kvůli obstrukcím ze strany opozice se to však nepodařilo. Nakonec se koalice a opozice dohodla, že o zrušení EET spolu budou ještě jednat.

Elektronickou evidenci tržeb neboli EET zavedla v roce 2016 vláda Bohuslava Sobotky. Nejprve se do ní zapojily obchody, stravovací zařízení a ubytovací služby. Postupně se měli přidávat také řemeslníci a další lidé poskytující služby. Kvůli pandemii koronaviru však byla celá evidence pozastavena.

EET pozastaveno do konce roku

Nově nastupující koalice už ve svých předvolebních programech hlasitě proklamovala, že hodlá EET zrušit. K tomu mělo dojít už během tohoto týdne. Vláda totiž nemá příliš času nazbyt.

EET subjektů připojených v první a druhé fázi je momentálně kvůli pandemii koronaviru stále pozastavena a její provoz je čistě dobrovolný. Tento stav se změní na konci letošního roku. Pokud vláda neschválí nějakou změnu, od ledna bude povinnost EET opět platit.

Podle Schillerové je to dobrý projekt

Opozice se však proti tomuto kroku velmi silně ohradila. Vše hodlá nyní řešit debatou s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou z ODS.

„Budu s panem ministrem hovořit i na téma zachovat elektronickou evidenci tržeb alespoň jako dobrovolnou, na žádost celé řady podnikatelů. Polovina z nich dobrovolně eviduje, je to unikátní digitální projekt. My tomu projektu věříme,“ vysvětlila pro server iDNES Schillerová.

Dobrovolná evidence tržeb

Podle ČT24 by s dobrovolnou účastí podnikatelů na EET neměli problém ani lidovci a Piráti. „Ostře jsme protestovali proti třetí a čtvrté vlně, tam nám to nedávalo smysl. Pro segmenty, kde byla elektronická evidence tržeb zavedena v té první a druhé vlně, by mohla být na bázi dobrovolnosti,“ vysvětlil zpravodajskému serveru Ivan Bartoš.

Podle bývalé ministryně financí je právě nyní evidentní, že systém funguje dobře. „Už druhý rok je (EET) dobrovolná, a přesto stále padesát až šedesát procent podnikatelů pořád dobrovolně eviduje,“ řekla pro ČT24 Alena Schillerová.

Pokračování v EET, byť v dobrovolném režimu, by státní kasu přišlo odhadem na 100 milionů korun ročně. Jedním z největších nákladů je totiž udržování provozu velkého úložiště dat.

Zdroj: ČT24, iDNES

Autor: Markéta Mladá



Související články