Přerovská společnost Sensio.cz vytvořila unikátní violoncello. Běžně se k výrobě nástroje používá javorové dřevo a velmi důležitá je přední deska z rezonančního smrkového dřeva. Ty nejlevnější nástroje mívají obě desky z překližky, což ovšem velmi snižuje kvalitu tónu. Česká firma ale k výrobě nástroje použila 3D tiskárnu.
Za převratným nápadem stojí Jan Tobolík a Ondřej Kratochvíl z Přerova. Programátor a hudebník spolu založili softwarovou firmu a během prvního lockdownu pandemie covid-19 v roce 2020 si objednali 3D tiskárnu, aby mohli tisknout ochranné štíty na obličej, uvádí stránky MyCello.
„3D tiskárnu jsme si chtěli už koupit dva nebo tři roky a tohle byl ten impuls. Chtěli jsme tím v době pandemie nějak pomoci a zároveň jsme zjišťovali, co vše se dá na tom tisknout a přišli jsme na hudební nástroje,“ citují Seznam Zprávy Jana Tobolíka.
Futuristický vzhled
Nástroj z plastu má všechno, co violoncello potřebuje. Hlavu pro upnutí strun, hmatník, opěrku pro levou ruku a hrudník, kolenní opěrku i kobylku a velmi dlouhý bodec.
Oproti tradičnímu nástroji má tato elektrická varianta vbudovaný ekvalizér a místo kolíčků na hlavě nástroje a dolaďovačů dole na struníku mají pouze dolaďovače pod kobylkou, což velmi usnadňuje manipulaci s nástrojem.
Hlavně neobtěžovat cvičením sousedy
„Nápad vznikl za pandemie, kdy jsem jako hudebník potřeboval doma hrát a často to nešlo, třeba kvůli hluku,“ cituje web Czech Crunch violoncellistu Ondřeje Kratochvíla.
Elektrické violoncello, jehož trup je vytisknutý na 3D tiskárně, se dá jednoduše připojit ke sluchátkům a je možné cvičit prakticky kdykoli a kdekoli. Navíc je velmi lehké a skladné.
„Když spojujeme moderní technologie se světem hudby, boříme tabu. Díváme se na věci okolo jinými pohledy, což nám poskytuje mnoho příležitostí – třeba i tu konkrétní, vyrábět violoncella metodou 3D tisku, což je světový unikát. Na trh jdeme pod značkou MyCello,“ cituje Deník Jana Tobolíka.
Čtěte také:
Film Il Boemo doplní výstava. Provede veřejnost skladatelovým životním příběhem a tvorbou
„Jedno violoncello se tiskne zhruba 100 hodin, tím, že máme farmu tiskáren, jsme schopni jej za osm hodin vytisknout a dalších osm až dvanáct hodin se veškeré komponenty kompletují, poté následuje vizuální a akustická kontrola. Teoreticky jsme schopni za jeden až dva dny vyrobit jedno cello. Pro srovnání – houslař, který jej dělá ručně, vyrobí cello za půl roku až rok,“ citují Seznam Zprávy Tobolíka.
V současné době je o nástroje MyCello obrovský zájem. Společnost Sensio.cz je dle svých slov dodává do USA, Velké Británie, Itálie, ale i do Francouzské Polynésie. MyCello si objednávají lidé z celého světa, profesionální hudebníci, žáci a učitelé základních uměleckých škol, amatérští i profesionální hráči v kapelách i ti, kteří s hrou na cello začínají, dodává web Kudy z nudy.
Zdroj: MyCello, Facebook, Seznam Zprávy, Czech Crunch, Deník, Kudy z nudy
Autor: Veronika Holcová